site.btaТърговците на едро с лекарства защитиха в своя позиция вертикална интеграция във веригата на лекарствоснабдяването


Българската асоциация на търговците на едро с лекарства (БАТЕЛ) посочи в своя позиция, че вертикалната интеграция между търговец на едро и аптека създава значителни възможности за българските пациенти, в това число регулярност и надеждност на доставките от дистрибутора, възможности за цялостен анализ на нуждите на веригата и обезпечаване на наличности от лекарства, които трайно се търсят. Общият анализ по вертикала и управление на заявките и доставките водят до по-адекватно посрещане на търсенето от страна на клиентите, а оттам – и до осигуряването на достъп на пациенти до нужната за тях лекарствена терапия, отбелязват от асоциацията.
Вчера от Българския фармацевтичен съюз очертаха като проблем в сектора т.н. вертикална интеграция във веригата на лекарствоснабдяването, защото според тях собственици на вериги от аптеки, складове и дори производители, са едни и същи. Възможно е тези вертикално свързани структури да работят във взаимна изгода, така че да получат монополно положение, каза Димитър Маринов – председател на Съюза, пред журналисти в националния пресклуб на БТА. Според него подобни зависимости водят и до възможност за ограничаване на достъпа на пациентите до определени лекарствени продукти, които се осигуряват само за свързаните със складовете аптеки.
От БАТЕЛ смятат, че вертикалната интеграция е процес, обусловен от естественото развитие на пазара и една от основните концепции за правото на свободна конкуренция в полза на благосъстоянието на потребителите. Различни секторни анализи и позиции на Комисията за защита на конкуренцията през годините са потвърждавали недвусмислено правото на вертикална интеграция между участниците в сектор здравеопазване.
От асоциацията отбелязват още, че членовете на БАТЕЛ са едни от най-проверяваните участници в сектора на грижата за здравето от всички видове институции (ДАНС, ИАЛ, НАП и др.). До момента нито една проверка не е доказала укриване, умишлено задържане или нерегламентиран износ на лекарствени продукти. Те поставят въпроса кое е това, което гарантира, че компания, която не е част от вертикална структура, не може да прави същите тези неща. Изключително притеснително за тях е и твърдението, че интегрирането на производител – търговец на едро – аптека възпрепятства допускането на т.нар. генерично заместване от фармацевт, а с това се ограничават и възможностите на пациентите да получават нужната им терапия. Според БАТЕЛ за генеричното заместване са нужни, на първо място, ясни правила, които фармацевтите следва да прилагат, за да го реализират. В случай че те не са достатъчно категорични и законово издържани, то тогава всеки собственик на аптека би могъл да реализира договори с всяка генерична компания.
В допълнение на това, евентуално въвеждане на генеричното заместване е изключително сериозна промяна, която освен че не може да се влияе от вертикалната интеграция, не е добре обследвана и оценена и крие сериозни рискове за процесите по лекарствоснабдяване. Според Българския фармацевтичен съюз също трябва да се въведе възможност за генерична замяна на лекарства, защото България е единствената страна в ЕС, която няма право на това.
Българската асоциация на търговците на едро с лекарства (БАТЕЛ) обеднява водещите търговски компании в сектора на грижата за здравето. Към настоящия момент те са предпочитан работодател за повече от 1500 магистър-фармацевти и редица други здравни специалисти.
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text