site.btaДвете събития в пресклуба на БТА в Анкара днес са свързани с "мост между поколенията на хора, които търсят път за приятелство между съседи", каза Кирил Вълчев


Мост между поколенията на хора, които търсят път за приятелство между съседи - така определи генералният директор на БТА Кирил Вълчев едновременното представяне днес на новия кореспондент на БТА в Анкара Айше Сали и откриването на изложбата на плакати от пиеси в превод на проф. Хюсеин Мевсим, представена в Националния пресклуб на БТА в турската столица.
В реч пред гостите на събитието, сред които посланикът на България в Турция Ангел Чолаков и главният редактор на Анадолската агенция Юсуф Йозхан, Кирил Вълчев разказа за изложбата и нейния вдъхновител проф. Хюсеин Мевсим - литературен историк, изследовател на турско-българските културни и литературни отношения, преводач, преподавател по български език и литература и ръководител на Департамента по славянски езици и литература във Факултета по езици, история и география на Анкарския университет.
Генералният директор на БТА спомена, че преди седмица, на 7 юли, проф. Мевсим е отбелязал 61 години от раждането си в българското село Козлево, област Кърджали. Завършил гимназия в Момчилград и специалност „Българска филология“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, от 1991 г. той живее в Турция - първоначално в Бурса и Истанбул, а от 2001 г. в Анкара, където през 2005 г. защитава докторат на тема: "Българската литература в Истанбул - Истанбул в българската литература", разказа Вълчев.
Той напомни на гостите, че проф. Мевсим е автор на редица книги и изследвания върху българската литература, фолклор и история и съставител и преводач на български и турски на различни антологии и сборници, като за близо 20 години е написал и превел 68 издадени книги. Сред тях Вълчев изреди заглавия като "Пътуването на Чудомир в Турция", "Между два бряга", "Никола Фурнаджиев и Истанбул", "Петър Дачев и Истанбул", "Земя пределна", "Атанас Далчев в Солун и Истанбул" и др.
Кирил Вълчев напомни, че на 27 юни м.г. професорът присъства на представянето в зала „МаксиМ“ в БТА в София на броя на списание ЛИК, посветено на Атанас Далчев, както и на поставянето от БТА на паметна плоча за братята Атанас и Любомир Далчеви в родния им град Солун.
"Благодарение на проф. Мевсим на турските сцени са поставени пиесите на няколко от най-известните български драматурзи - Станислав Стратиев, Христо Бойчев, Йордан Радичков, Елин Рахнев и Стефан Цанев", каза Вълчев.
Сред плакатите, представени в изложбата в Националния пресклуб на БТА, са такива за постановки на пиеси в превод на проф. Мевсим като "Римска баня" от Станислав Стратиев, "Другата смърт на Жана д`Арк" от Стефан Цанев, "Жената на полковника" и "Оркестър "Титаник" от Христо Бойчев, "Лазарица" на Йордан Радичков, "Всички луди ме обичат" на Стефан Цанев и редица други.
"Проф. Хюсеин Мевсим е превел близо 20 съвременни български пиеси. В резултат на личните му връзки със самите драматурзи често български пиеси правят световна премиера в Турция. Такъв е случаят с пиесата „Заговорът на Калигула“ от Стефан Цанев", каза генералният директор на БТА, като напомни, че премиерата на тази постановка е била на 22 май 2024 г. в Истанбул, а в ролите са и някои млади актьори, добре познати на широката публика и от турските сериали.
"С откриването на изложбата на проф. Мевсим официално представяме новия кореспондент на БТА в Анкара Айше Сали, която наследява подготвилата самата изложба Нора Чолакова - първия кореспондент на БТА в Анкара след възстановяването на кореспондентското бюро в Турция на 2 февруари 2023 г., когато БТА откри своя Национален пресклуб в турската столица в продължение на политиката си да има свои медийни средища във всички съседни страни, както и в държави с големи български общности", каза още Вълчев.
Генералният директор на БТА разказа за професионалния път на журналистката, която е завършила португалска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, след което работи първо в агенция БГНЕС, а после 10 години в Българската национална телевизия (БНТ), където е репортер на централните новини “По света и у нас” и автор на документални филми.
Кирил Вълчев се върна назад във времето, когато през 1954 г. в Турция идва първият щатен кореспондент - Димитър Шишманов - първоначално в Истанбул, а пет години по-късно се премества в Анкара.
"Но преди две и половина години именно проф. Хюсеин Мевсим ни насочи, че БТА е имала кореспондент в Турция още от 1924 г., за което вече намерихме потвърждение в архивите - Дамян Тодоров Калфов e назначен за кореспондент на БТА и сътрудник по печата в Цариград от 23 август 1924 г. до 31 март 1926 г.", разказа Вълчев.
Другите щатни кореспонденти на БТА в Турция, които той изреди, са Христо Диамандиев, Стефан Солаков и Любомир Габровски, а последният щатен кореспондент на БТА в Анкара Апостол Саръиванов си тръгва през 1993 г. От 1998 г. БТА получава информации от Истанбул от нещатния кореспондент Нахиде Дениз, добави Вълчев.
По думите на генералния директор на БТА това показва, че Айше Сали поема от Нора Чолакова "продължението на една вековна традиция".
Според Вълчев двете събития в клуба на БТА в Анкара тази вечер са обединени от това, че представляват "мост между поколенията на хора, които търсят път за приятелство между съседи".
"Защото проф. Хюсейн Мевсим и Айше Сали ги обединява това, че носят знанието един за друг на две съседни държави", каза той.
"Правим го заедно също БТА и Анадолската агенция", добави Кирил Вълчев и напомни за подписаното преди три години споразумение за размяна на новини всеки ден между двете партньорски агенции. Както той отбеляза обаче, сътрудничеството между БТА и Анадолската агенция е по-старо - първият договор е от 1972 г.
Вълчев спомена и международните организации, в които двете новинарски агенции членуват едновременно, сред които Асоциацията на балканските новинарски агенции - Югоизточна Европа (АБНА-ЮЕ), регистрирана със седалище в България и с председател генералният директор на Анадолската агенция г-н Сердар Карагьоз.
"Заедно сме и в още две организации - Европейският алианс на новинарските агенции (ЕАНА) и MINDS International (Media Innovation Network), сдружението на 25 водещи информационни агенции от целия свят за сътрудничество в областта на информационните услуги", посочи Вълчев.
Генералният директор на БТА изказа благодарността си за подкрепата, която Агенцията е получила в Анкара при откриването преди две и половина години на Националния пресклуб на БТА в турската столица, на посланика на България в Турция г-н Ангел Чолаков и на екипа му в българското посолство.
/МД/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина