site.btaСевероизточното държавно предприятие въвежда нов стандарт, стопанисващ и управляващ държавните горски територии


Североизточното държавно предприятие (СИДП) започва работа по нов стандарт, по който за първи път в Европа ще работи държавна структура, стопанисваща и управляваща държавни горски територии, включващ и използването на отпадъчна дървесина за производство на електричество и топлина, съобщават днес от пресцентъра на предприятието.
Оттам уточняват, че сертификационната схема за производство на устойчиви ресурси SURE обхваща използването на горска биомаса за производството на енергия, като в същото време способства за опазване на зоните по Натура 2000, биоразнообразието, вододайните зони и др.
"През тази седмица са одитирани и първите стопанства, които ще работят по стандарта. Проверката е извършена от международният одитор на Preferred by Nature и технически ръководител на сертификационните схеми SBP и SURE Михаил Рай, а от българска страна - от Александра Александрова. Очаква се до месец да излезе доклада им и Държавните горски стопанства в Провадия, Варна и Суворово да бъдат вписани в системата, и да започнат работа. Интерес към стандарта вече проявяват и други териториални поделения в обхвата на СИДП", отбелязват от пресцентъра на предприятието.
След въвеждането на новия стандарт нискокачествената и отпадъчна дървесина на територията на СИДП ще бъде използвана за производство на електричество и топлина, като по този начин ще се постигне значително намаляване на емисиите на CO2, произтичащи от производството на енергия. "Директива (ЕС) 2018/2001 (RED II) поставя политически цели за държавите-членки на Европейския съюз за значително увеличаване на дела на възобновяемата енергия при потреблението на енергия до 2030 г. Използването на биомаса като възобновяема суровина ще играе важна роля в тези усилия и със сигурност ще се увеличава в бъдеще. Редица български фирми вече заявяват интерес към подмяна на горивата които използват с възобновяеми, за да се гарантира зеленото бъдеще на планетата ни", допълват от пресцентъра на СИДП.
Широколистни фиданки от видовете цер, космат дъб, бук и сребролистна липа ще се засадят на местата, където са изсечени изсъхналите борови дървета на територията на Регионалната дирекция по горите (РДГ) в Шумен, съобщи през април Нели Димитрова - главен специалист в дирекцията. Тогава тя припомни, че до 20 процента от насажденията с борови дървета на Шуменското плато са засегнати и съхнат заради гъбата Diplodia pinea.
В цялата страна, при изкуствено създадените през миналия век иглолистни горски насаждения от бял и черен бор, се наблюдава съхнене. Вредители причиняват съхненето на черния бор и на територията на Природния парк "Шуменско плато". За проблема първи информираха на 11 юни м.г. от пресцентъра на Североизточното държавно предприятие.
/ЕС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина