site.btaОсемгодишно дете от Берковица спечели турнир по шах сред по-големите

Осемгодишно дете от Берковица спечели турнир по шах сред по-големите
Велислав Захариев с поредната спечелена купа, снимка: Димитър Захариев

Осемгодишният Велислав Захариев от Берковица спечели турнира по класически шахмат „Купа София“ в групата на десетгодишните. С пет победи, едно реми и една загуба Велислав е на пето място в целия турнир, в който са участвали 86 момчета и момичета от страната на възраст до 16 години, съобщиха от Общината в Берковица.

На предишното издание на турнира Велислав, който тогава е на 7 години, печели в групата на осемгодишните и е на 14-то място в генералното класиране, изпреварвайки много от по-големите от него деца и младежи.

От Общината в Берковица пожелават здраве и успехи в шахмата и в училище на Велислав и обещават да продължат подкрепата за него и други талантливи местни деца.

Бащата на Велислав Захариев - Димитър Захариев, каза за БТА, че този турнир е поредният, спечелен от сина му. Само преди два месеца той печели първото място в своята възрастова група и трето в тази до 10 години на турнира „Шахматни надежди“ в София, а преди две седмици печели първо място за деца до 14 години на турнира по ускорен шах „Коледни надежди“.

Велислав е спечелил първия си турнир по шах още на 5 години, а на 6 и на 7 години на два пъти става шампион на България за деца до 8 години. Представя България на турнир на Европейския съюз и печели второ място в своята възрастова група. Достига до седмо място по рейтинг в света за деца на своята възраст. Играе и на много турнири за възрастни, където трупа опит и често постига победи и ремита с обиграни противници на много по-голяма възраст от него.

Понеже в Берковица няма шахматен клуб, където Велислав да тренира, в момента той тренира онлайн при треньори от София и Велико Търново. Състезава се за шахматен клуб от София.

Бащата на Велислав Захариев благодари на Община Берковица за подкрепата за изявите на талантливото дете. Основната част от средствата за участие в турнири обаче се поема от семейството – родители, баби и дядовци.  Димитър Захариев работи като полицай в Районното управление на МВР в Берковица и е основният спътник на Велислав по турнирите в България и чужбина.