site.btaАсоциация на европейските журналисти – България: Нашето писмо до България и ЕС за Газа


Нашето писмо до ЕС за Газа: Гладът е оръжие, а мълчанието - съучастие
Влошаващата се ситуация в Газа и отправените към Европейската федерация на журналистите (EFJ) искания от множество журналисти подтикнаха нашата федерация, в координация със Синдиката на палестинските журналисти (PJS), да изпрати това писмо до Европейската комисия.
Като член на ЕFJ, АЕЖ-България се присъединява към писмото и използва възможността да го адресира и до Министерството на външните работи на Република България. Припомняме, че на 21 юли България отказа да подпише призива на 28 държави, 20 от които членки на ЕС, за спиране на войната в Газа. Страната ни е и една от 6-те, отказали да подкрепят Резолюция на Съвета по правата на човека на ООН от 2024 г. за спиране на продажбите на оръжие на Израел с цел предотвратяване на нарушения на международното хуманитарно право и нарушения и злоупотреби с правата на човека.
София, 25 юли 2025 г.
Уважаеми г-н Министър,
Обръщаме се към Вас от името на Асоциацията на европейските журналисти-България, член на Европейската федерация на журналистите (EFJ), представляваща 300 000 журналисти в Европа, в момент, в който светът е свидетел на една от най-тежките хуманитарни катастрофи в съвременната история. Изразяваме дълбока солидарност с всички цивилни, които загиват днес заради политическо бездействие, както и с нашите колеги журналисти, които въпреки всичко продължават да изпълняват професионалния си дълг. За съжаление, българското правителство продължава да проявява безучастие и дори активно да саботира усилията за мир с действията си в ООН – в момент, когато всички почтени публични институции би трябвало да покажат смелост.
Ставаме свидетели на систематичното умишлено подлагане на глад на хората в Газа – хора, които от дни нямат достъп до храна, вода, медицински консумативи или подслон. Деца умират от изтощение в прегръдките на родители, които не могат да ги нахранят. В болниците бебета страдат от тежко недохранване, докато хуманитарни конвои остават блокирани. Това не е резултат от природно бедствие – това е политическо решение, форма на колективно наказание, режисирано от израелското правителство.
Това, което се случва днес в Газа, е военно престъпление и престъпление срещу човечеството: гладът се използва като оръжие, а отказът на основни жизнени потребности – включително медикаменти и чиста вода – се случва пред очите на света. И пред нашите очи. Единствените останали свидетели на престъпленията и страданието са местните журналисти. Под блокада и при изрична забрана за достъп на чуждестранни журналисти те ежедневно рискуват живота си, за да разкрият истината пред света. А сега и те са принудени да замълчат – от глад.
Международната и Европейската федерация на журналистите (IFJ и EFJ), както и най-големите световни агенции, сред които AFP, BBC и Ройтерс, предупреждават, че журналистите в Газа са на ръба на физическия срив: гладуват, припадат, губят сили – а с това и способността си да вършат работата си. Според данни на IFJ поне 187 журналисти и медийни работници са били убити от началото на войната в Газа. Смъртта им изпраща опасно послание: че истината не трябва да бъде чута. С блокирането на достъпа на чуждестранни репортери израелската армия потиска свободата на изразяване и правото на обществото да знае. Ставаме свидетели на буквалното заглушаване на гласовете на истината – журналистите – чрез гладна смърт.
Отказът на дипломатите от ЕС и на държавите членки да подкрепят преразглеждане на Споразумението за асоцииране между ЕС и Израел, както и липсата на ясна осъдителна позиция относно блокадата на хуманитарна помощ и атаките срещу журналисти, е дълбоко разочароващ и морално неприемлив. Дори заявената хуманитарна помощ губи значението си без твърда политическа воля и позиция.
Настояваме българското правителство ясно да заяви позицията си по отношение на продължаващия геноцид в Газа, да спре да се крие зад неутрални формулировки и да престане да избягва конкретни действия.
Настояваме Европейският съюз и България, като негов пълноправен член, публично и официално да подкрепят: отмяна на споразумението между ЕС и Израел; спешната евакуация на цивилни в непосредствена опасност; международните призиви за допускане на чуждестранни журналисти в Газа; защитата на местните репортери и призивите за международно разследване на систематичната употреба на глад като военно престъпление.
България трябва да застане на страната на истината, на хуманността и на международното право. Очакваме правителството ни категорично да подкрепи международното право и защитата на човешките права.
Когато истината умира от глад – наш дълг е да говорим още по-силно.
Морално и политическо безчестие е, че ЕС и България мълчат в този момент.
Мария Черешева Иван Радев
Председател, АЕЖ-България Зам.-председател, АЕЖ-България
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина