site.btaБългарска библиотечно-информационна асоциация: XIX Национална библиотечна седмица


От 8 до 15 май 2025г. Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА) ще проведе XIX Национална библиотечна седмица под надслов „Библиотеката – мисия възможна“ и ще премине с поредица от разнообразни събития в цялата страна. Кампанията се организира в партньорство с Фондация „Глобални библиотеки – България“ (ФГББ). Медийни партньори на кампанията са БНТ, БНР, БТА и онлайн медиите „Аз чета“ и „Детски книги“.
Националната библиотечна седмица(НБС) се организира от ББИА вече деветнадесет години с цел привличане вниманието на законодателната, изпълнителната и местната власт, както и на обществеността към библиотеките и техния потенциал.
Официалното откриване на кампанията и връчването на Годишните библиотечни награди за 2024 г. ще се проведе на 8 май от 18:00 часа в Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий”.
На 7 май 2025 година от 17:00 часа ще бъде открита изложба „Библиотеката – мисия възможна“. Експозицията ще бъде подредена на пл. „България” 1, в парка на НДК, до кино „Кабана“ и ще представя библиотеките и тяхното многообразие. Целта е да бъде показана тяхната разнородна дейност – пазител на книжовното наследство, най-демократичното място за достъп до информация, съвременен информационен център, културен център, социално пространство, място за достъп до технологии и иновативни услуги, място за насърчаване на четенето, обучения и равни възможности, третото място за всеки, място, което съхранява паметта на родния край, център за подкрепа на научноизследователската дейност. В изложбата са включени снимки от всички видове библиотеки в цяла България.
Националната библиотечна седмица, 2025 насочва вниманието върху дейността на ББИА, ФГББ, библиотеките в страната, като поставя акцент върху Препоръка СМ/Rec (2023) относно библиотечното законодателство и политика в Европа, както и придружаващите я Насоки. За да продължат да бъдат жизнени центрове за информация, образование, научни изследвания и хранилища за паметта на нацията, ние апелираме към законодателната, изпълнителната и местната власт да предприемат неотложни мерки за подобряване на състоянието на българските библиотеки:
- Библиотечният сектор се нуждае от нова и последователна национална политика, въплътена в стратегия за развитието му.
- Библиотеките да намерят своето място като основни хранители на книжовните културни ценности в Закона за културното наследство.
Ние, библиотечните специалисти, призоваваме за адекватни библиотечни политики и гарантиране правото на българските граждани да ползват модерни библиотеки, за да бъдат равноправни граждани на ЕС и да изпълняват своите отговорности на съвременни личности, допринасящи за развитието на обществото.
По време на НБС стотици библиотеки в цялата страна ще проведат срещи с представители на местната власт и други заинтересовани страни и ще отворят широко врати за да демонстрират своите възможности да подпомагат гражданите във всичките им дейности, в стремежа им да подобрят живота си.
--------------------------------
Българската библиотечно-информационна асоциация е доброволна и независима професионално-творческа организация, която обединява специалисти, независимо от ведомствената принадлежност на институцията, в която работят, които се стремят да усъвършенстват библиотечната и научно-информационната дейност и да издигнат престижа на професията.
НБС „Библиотеката – мисия възможна” се реализира с подкрепата на Столична община и е част от Календара на Културните събития на Столична община за 2025 година
Повече информация за НБС 2025 и за програмата ѝ: https://www.lib.bg/
„Библиотеката – мисията възможна“
Обръщение на ББИА
В България функционира добре развита мрежа от обществени, академични, научни и училищни библиотеки. Поради липсата на национална политика към библиотечния сектор и хроничното му недофинансиране, в годините на икономическа криза броят на библиотеките намаля с повече от 50% в сравнение с 1990 г. Тези, които оцеляха, успяват да развиват своите дейности в синхрон с потребностите на обществото. Съществена роля за тяхното утвърждаване и развитие имат предприетите действия от законодателната и изпълнителната власти, по-важните от които са:
· Приемането на първия в историята ни Закон за обществените библиотеки (2009).
· Осъществяването на най-мащабната програма „Глобални библиотеки – България“ (2008 – 2013) за над 960 обществени библиотеки с подкрепата на Фондация „Бил и Мелинда Гейтс“.
· Включването на библиотечно-информационното обслужване в Закона за предучилищното и училищно образование (2016) и Наредбата за приобщаващо образование (2017).
· Регламентирането на академичните библиотеки в Закона за висшето образование (1995).
· Измененията в Закона за авторското право и сродните му права (2023), с които се гарантират нови възможности библиотеките да цифровизират и разпространяват издания от своите колекции. Обективирано е правото на вторично публикуване - важна предпоставка за създаването на отворени хранилища с нестопанска цел.
Същевременно политиките за развитие на библиотеките в страните членки на ЕС стремително се развиват по посока на:
· Свободата на изразяване и свободния достъп до информация;
· Засилване на социалния аспект на дейностите им;
· Цифровизацията и обмена на цифрова информация;
· Създаване на отворени дигитални архиви;
· Място за достъп до услугите на електронното управление;
· Заемане на електронни книги.
Поради променената среда и обществените очаквания към библиотеките, Комитетът на министрите към държавите членки прие Препоръка СМ/Rec (2023) относно библиотечното законодателство и политика в Европа и Насоки към нея. За да продължат да бъдат жизнени центрове за информация, образование, научни изследвания и хранилища за паметта на нацията, ние апелираме към законодателната, изпълнителната и местната власт да предприемат следните неотложни мерки за подобряване на състоянието на българските библиотеки:
• Библиотечният сектор се нуждае от нова и последователна национална политика, въплътена в стратегия за развитието му.
• Библиотеките да намерят своето място като основни хранители на книжовните културни ценности в Закона за културното наследство.
Обществени библиотеки
• Да се актуализира Закона за обществените библиотеки след извършване на последваща оценка на действието му и в съответствие с Препоръка СМ/Rec (2023) относно библиотечното законодателство и политика в Европа и Насоките към нея. Измененията в Закона да гарантират реформа в мрежата, която да осигури равен достъп до библиотечни услуги на всички граждани, независимо от това къде живеят, учат и работят.
• Да се въведе в действие Стандартът за библиотечно-информационно обслужване към Закона за обществените библиотеки при определяне на финансирането им, което ще гарантира необходимите условия за качествено библиотечно обслужване.
• Да бъдат завишени стандартът за финансиране на делегираните държавни дейности и стандартът за закрити площи в съответствие с реалните потребности.
• Да бъдат възстановени целевите програми на Министерството на културата за информационна грамотност, насърчаване на четенето и технологичното обновление, като се осигурят необходимите средства в бюджета му.
Научни и академични библиотеки
· Да бъдат признати като хъб за достъп до научна информация в процеса на научноизследователската и академичната дейност.
· Дигиталната трансформация на науката и политиката за отворена наука налагат осигуряването на целево финансиране, за да изградят библиотеките адекватна инфраструктура, съвместима с националните платформи, в т.ч. за софтуер и хардуер, за внедряване изкуствен интелект и други съвременни технологии.
· В Закона за висшето образование да се направят промени по отношение на статута на библиотеките към висшите училища.
· Да се регламентира нормативно дейността на научните и специализираните библиотеки.
· Да бъде осъществено финансирането на проектите по Националната програма „Модернизация на библиотеките в държавните висши училища“ на Министерството на образованието и науката.
Училищни библиотеки
· Да бъдат изпълнени разпоредбите на Закона за предучилищното и училищно образование по отношение на създаването и функционирането на библиотека във всяко училище – важен елемент в образователния процес.
· Да бъде увеличено финансирането по програмата на Министерството на образованието и науката, подкрепяща развитието на библиотечно-информационното обслужване в училищата.
Ние, библиотечните специалисти, призоваваме за адекватни библиотечни политики и гарантиране правото на българските граждани да ползват модерни библиотеки, за да бъдат равноправни граждани на ЕС и да изпълняват своите отговорности на съвременни личности, допринасящи за развитието на обществото.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина