site.btaЗа ефективна Стратегия за Черно море е нужна ясна финансова рамка, смята Икономическият и социален съвет


За формулирането и реализирането на цялостна и ефективна Стратегия за Черно море, обединяваща сигурност, икономика и опазване на околната среда, е необходима ясна финансова рамка, съгласуваност и ефективна координация на национално и регионално ниво. Това смята Икономическият и социален съвет (ИСС), който приема Стратегическия подход като първа стъпка в един цялостен процес, който призовава да бъде изпълнен в ускорени срокове и обезпечен с ресурси и капацитет за изпълнение, съобщиха от консултативния орган.
От ИСС отбелязват нуждата от сътрудничество за синхронизиране на политики и инфраструктура, установяване на работни групи по отделните стълбове и определяне на времева рамка и план за действие. ИСС приема Стратегическия подход като първа стъпка в един цялостен процес, който призовава да бъде изпълнен в ускорени срокове и обезпечен с ресурси и капацитет за изпълнение. Това се посочва и в резолюция на съвета относно Стратегически подход на Европейския съюз към Черноморския регион – сигурен, проспериращ и устойчив, която той прие на пленарна сесия.
„Всички държави от региона поемат негативните последици от военните действия, но до момента липсва целева социална и икономическа подкрепа за тях. ИСС настойчиво приканва ЕК в ускорени темпове, на основа на консултации с държавите членки, с държавите от Черноморския регион и с всички заинтересовани страни, да пристъпи по възможност до края на 2025 г. към изготвянето на реалистична и финансово обезпечена Стратегия за развитието на региона“, се казва в позицията на ИСС. Целта е преодоляване на натрупаните в него проблеми и предизвикателства, както и очертаване на по-дългосрочна визия за сътрудничеството и ролята на ЕС в региона, отбелязват оттам. Съветът настоява Резолюцията да се интегрира от изпълнителната и законодателнага власт при формиране на националните позиции за преговорите за бъдещо законодателство на ЕС.
Досегашните инициативи на ЕС за подкрепа на свързаността в региона недостатъчно подкрепят съществуващите връзки и проекти, коментират от ИСС. Настоява се още и за разширяване на инициативите за свързване на страните вътре в самия регион с междудържавен характер в двата си основни сегмента – комуникация през морето и магистрален пръстен.
ИСС обръща внимание, че страните от Черноморския регион са обект на непрестанни хибридни заплахи, в т.ч. кибератаки, дезинформация, манипулация и чужда информационна намеса, което създава недоверие и политическа нестабилност в тях. Необходимо е да се засили подкрепата и сътрудничеството между засегнатите държави за противопоставяне на чуждата намеса и дезинформационните кампании.
Гост на заседанието на ИСС беше ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България Йорданка Чобанова. Докладчици по резолюцията са заместник-председателите Милена Ангелова, Пламен Димитров и Богомил Николов.
По време на форума „Сигурността в Черно море и Балканския регион“ в Букурещ през май министърът на отбраната Атанас Запрянов заяви, че е необходима регионална стратегия за справяне с предизвикателствата пред сигурността в Черноморския регион.
/АБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина