site.btaПроблемите на сезонната заетост обсъдиха депутати от социалната комисия и представители на Икономическия и социален съвет


Депутати и експерти от Икономическия и социален съвет (ИСС) обсъдиха проблемите на сезонната заетост по време на заседание на Комисията по труда и социалната политика в парламента. Представен беше анализ на тема „Проблеми на сезонната заетост в България – продължителност, трайна заетост, доходи и социално осигуряване, квалификация на заетите лица“, изготвен от ИСС. Документът съдържа преглед на определени сектори, начин на заплащане в тях, характеристики, както и препоръки относно работата на отговорните институции.
Всички проблеми, които ние сме идентифицирали, трябва да бъдат решавани съгласуванo между социалните партньори, особено с конкретните браншови организации, каза председателят на ИСС Зорница Русинова. Необходима е по-добра съгласуваност и между отделните институции по отношение на законодателството и обезпеченост с информационни системи, защото доста често има различия в статистиките, които Националната агенция по приходите (НАП) и Националният статистически институт (НСИ) дават, отбеляза също тя.
Очакванията на работодателите в сектора на туризма и селското стопанство, където има най-голяма сезонна заетост, са през следващите години да се наблюдава около 30% ръст на работници от трети страни, заяви докладчикът Мария Минчева от Българската стопанска камара. По думите ѝ основен проблем в тези сектори е липсата на достатъчно работна ръка. Чуждестранните работници не са единственото решение, каза също тя. И добави, че е важна връзката с професионалните гимназии, както и по-доброто проследяване и адаптиране на учебните програми за учениците, които са проявили интерес към сектора. Според Минчева друг проблем остава административната тежест около сключването на еднодневни трудови договори в сектора на земеделието. Няма как работодателите да разберат дали лицето, което наемат, вече не е подписало друг договор и дали по този начин не нарушават закона, посочи тя.
През годините са създавани информационни системи, които обаче не са свързани, като това не дава възможност да видим единни обобщени данни, отбеляза другият докладчик Чавдар Христов от Конфедерацията на независимите синдикати в България. Той каза, че отзивите от синдикалните структури са, че трудно се постига обхват на ангажираните през сезонна заетост хора, особено в селското стопанство, който да ги приобщи към организиран трудов процес, подчинен на спазване на закона и запазване на интересите на работещите. По думите му се наблюдава проблем, който води до изолираност на работници от съвременна трудова среда.
Александър Койчев от парламентарната група (ПГ) на „Възраждане“ попита какви мерки могат да се вземат по отношение на нискоквалифицирания труд. Минчева отговори, че в селското стопанство квалификацията е ниска, като там работят предимно хора от малцинствените групи. Тя посочи, че е трудно да се каже какво правят през останалото време, когато не са на сезонна заетост, защото няма такава информация. За сектор туризъм подходите са различни – подобряване на връзката с професионалните гимназии, проследяване на това каква част от завършилите се реализират на българския пазар, коментира експертът.
Народният представител Шендоан Халит от ПГ на „ДПС-Ново начало“ каза, че е очаквал да чуе повече детайли, за да се обсъдят какви законодателни промени могат да се предприемат. Минчева отново обясни, че има противоречивост в данните на институциите и затова не могат да се правят никакви изводи. Това е, което казваме в нашия анализ, каза тя.
Председателят на социалната комисия и депутат от ГЕРБ-СДС Деница Сачева коментира, че има данни за спад на сезонните работници от България към чужбина в последните години. Тя отбеляза, че обучаващите се в аграрни специалности не се развиват в сектора. Чавдар Христов каза, че може само да се предполага какви са причините за двете посочени от депутата тенденции, но не е било цел на анализа да търси причинно-следствените връзки за проблемите.
Заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова заяви, че спадът на сезонни работници към чужбина представлява интерес за министерството и тенденцията се наблюдава.
Еднодневните трудови договори през 2015 г. бяха създадени, за да отговорят на липсата на недостиг в селското стопанство и то при ръчното събиране на реколта като розите, например, отбеляза Илиана Жекова (ГЕРБ-СДС). Мисля, че вече кардинално трябва да помислим за това тези еднодневни трудови договори да бъдат по някакъв начин трансформирани, вижда се, че не могат да изпълнят функцията, за която са били създадени, коментира тя. Липсва информационната кампания за това, че лицата, които участват с еднодневни трудови договори, продължават да получават месечни социални помощи, целеви помощи за отопление, обезщетение за безработица, т.е. на тях не им се спира подкрепата, която до този момент са получавали, заяви Жекова. Тя отбеляза и липсата на информация за броя лица в сезонната заетост, а има само брой договори.
Георги Георгиев ("Възраждане") запита дали работници от трети страни в хотелиерство и ресторантьорство могат да изместят българските, на което Минчева отговори, че не трябва да се приема, че има дъмпинг срещу местните хора. Напротив желанието е да работят повече българи в туризма, посочи тя.
/БИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина