site.btaПолитиките на сближаване в ЕС бяха във фокуса на дискусия на местната конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в Търговище (Обобщение)


Политиките на сближаване в ЕС бяха във фокуса на дискусия на местната конференция „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ в Търговище.
Търговище от векове пази и развива традициите на търговските центрове в Европа, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев при откриването на конференцията по проекта на БТА "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който се изпълнява с подкрепата на Европейската комисия.
По думите му доказва го и откриването в началото на седмицата на 246-ия традиционен пролетен панаир. "Традиция, която се свързва с възстановените панаири, които ги е имало в Античността, вече в Западна Европа през Средновековието (за първи панаир там се смята започналият през 629 г. в парижкото предградие Сен Дени). Затова и БТА днес подписва договор с Община Търговище за партньорство за културния календар на града, включително за утвърдилия се забележителен панаир през май“.
„Търговище винаги е бил средищен и търговски център за Североизточна България“, заяви кметът на Търговище Дарин Димитров. Той припомни историята на 246-ия пролетен панаир, като заяви, че древният град Мисионис е започнал като търговски център. Кметът добави още, че преди три години на този ден бе открит пресклубът на БТА в Търговище. Димитров бе категоричен, че Търговище трябва да се развива и ще се развива. Той подчерта, че Общината работи по много проекти.
Областният управител на Търговище Йоан Пеев приветства участниците и пожела успех на конференцията. Знанието е онзи устойчив мост, който свързва общностите ни, отбеляза заместник областният управител на Търговище Гергана Цонева. „Нашата култура е такава, че ние можем само да допринесем и да бъдем горди с това, което внасяме в общия културен облик на Европа. И в тази връзка смятам, че колкото повече го показваме и колкото повече демонстрираме всичко, което имаме, толкова по-горди ще бъдем и съответно по-мотивирани да се развиваме напред и да вършим нови и добри неща за града, за България и за Европа“, каза още Цонева.
Над 790 000 лв. е помощта по оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж" в Търговищко, съобщи управителят на ОИЦ – Търговище Пейо Беров. Той отбеляза, че това, което е отворено към момента по текущите процедури, са три комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата, превенция на вторичната сегрегация и против дискриминацията, ограмотяване на възрастни развитие на дуалната система на обучение в професионалното образование и обучение.
Общо 45 училища от Търговище са включени в проекта "Успех за теб" по програма "Образование" за периода 2021 – 2027, съобщи Стефан Станчев - началник на отдел "Организационно методична дейност и контрол" в Регионалното управление на образованието в Търговище.
Програмата за учене на възрастни е пример как европейските политики могат да се приложат на местно ниво, каза главният секретар на областната администрация в Търговище Тодорка Танева. По думите ѝ работата по проекта „Изпълнение на обновените приоритети на Европейската програма за учене на възрастни“ показва, че чрез ефективно партньорство между институциите и активното участие на местната общност могат да се постигнат реални резултати.
Предлагаме различни програми и възможности за безработни и заети, каза директорът на Бюрото по труда в Търговище Даниела Илиева. По време но форума тя представи нови възможности за обучение чрез ваучери, изпълнявани по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост.
Три училища и детска градина в Търговище ще бъдат основно ремонтирани с около 13 млн. лв. от Плана за възстановяване и устойчивост, съобщи Петя Стоянова - експерт в Община Търговище. След осъществяването на четирите проекта образователните институции ще придобият нов, съвременен и модерен облик, каза още тя.
Център за високи постижения се изгражда в Гимназията по селско стопанство в Попово. Средствата за изграждането му в размер на над 3,4 млн. лв. са по Националния план за възстановяване и устойчивост, каза директорът на училището Теменуга Тодорова.
Крепчанският скален манастир привлича туристи с най-ранните надписи на кирилица, отбеляза уредникът в Регионалния исторически музей в Търговище, отдел „Опака“, Мирослав Георгиев. Той каза още, че с помощта на екип от Русенския университет преди три години е извършено 3D-сканиране на надписите на кирилица.
Следващата конференция по проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ е в Шумен на 21 май.
/ЛРМ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина