site.btaОБНОВЕНА Работещи в БТА, БНТ и БНР излизат на национален протест в четвъртък с искане за по-високи възнаграждения, обявиха организаторите
Национален протестен митинг на работещите в Българската телеграфна агенция (БТА), Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР) се организира в София този четвъртък, 15 май. На него ще бъде заявено искане за осигуряването на средства от бюджета за ръст на възнагражденията. Това бе обявено на пресконференция в Националния пресклуб на БТА днес от организаторите на протеста – синдикалните организации на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) и Конфедерацията на труда (КТ) "Подкрепа" в медиите.
Акцията ще бъде под надслов "Трудът в медиите има стойност" и ще започне от 12:00 ч. Очаква се да бъде блокирано кръстовището пред Софийски университет „Св. Климент Охридски“. По същото време протестни акции ще има и в страната.
Минимум увеличение на работните заплати от 15% е искането на протеста, каза вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. Необходимите средства от държавния бюджет са, както следва: за БНР – 5 млн. лв., за БНТ – 6 млн. лв. и за БТА – 3 млн. лв. Общо исканията възлизат на 14 млн. лв., посочи Капитанов. Той подчерта, че целта не е да се увеличи заплащането на журналистите, но и на редактори, оператори, режисьори, техници, певци, оркестранти, отбеляза Капитанов. Поставяме искане и за ръст на заплатите в работещите в частните медии, каза вицепрезидентът на КНСБ.
Ще искаме среща и с министъра на финансите, за да бъдат обсъдени вариантите и възможностите исканото увеличение да се случи, обяви още Капитанов. Той каза, че ако няма такава среща, протестиращите ще очакват финансовият министър да дойде на протеста в четвъртък.
За да се стигне до блокиране на кръстовището в София, явно не сме били чути, коментира Марио Нинов, председател на Националния стачен комитет на КТ "Подкрепа“. По думите му са правени постоянни опити за нормален диалог „с тези, които управляват и разпределят средствата“. Относно заплащането в БНР, той даде пример, че музикант в оркестъра на Националното радио с 20-годишен трудов стаж е с брутна заплата за март 1613 лв. В БНТ и в БТА има служители, които са с още по-ниски възнаграждения, отбеляза Нинов. „Представете си как се прави нормална журналистика с тези доходи“, заяви той.
Въпрос на политическа воля е, а не на числа, каза главният икономист на Любослав Костов в отговор на въпрос на БТА как, след като е приет държавният бюджет за тази година, може да бъдат осигурени допълнителни средства за обществените медии. Може да стане с постановление на Министерския съвет, буфери има, каза той. И изрази надежда, че исканите 14 млн. лв. ще бъдат намерени.
С аргументи на масата в тристранен диалог трябва всяка година да се извоюва такъв ръст на заплатите, че да съответства на тенденцията в частния сектор, отбеляза още Костов. По думите му, след като се осигури това, синдикатите и работодателите ще могат да обсъдят как да се разпределят парите и „какво това значи съобразно договореностите в колективния трудов договор“.
Костов даде пример със заплащането в медиите в други европейски държави. Средна брутна работна заплата в националната телевизия в Испания е 5658 лв., посочи той. Репортери, журналисти и редактори при стаж пет години и половина в Германия взимат средната брутна заплата в размер на 5775 евро, добави Костов. В Хърватия за същата работа – 1300 евро средна брутна заплата. По думите му ръстът на заплатите у нас не само в медиите, но и в други обществени сектори изостават спрямо средноевропейския.
Сумата не е голяма и резерви би трябвало да има, изрази мнение и главният икономист на КТ „Подкрепа“ Атанас Кацарчев. Първият внесен за годината бюджет беше с 10% увеличение на заплатите в публичния сектор, след което изведнъж този ръст стана 5% въпреки всичките ни усилия, каза той.
Представители от обществените медии коментираха ситуацията със заплащането към момента.
Спешно трябва да се спре обезценяването на труда на работещите в обществените медии, каза Анета Паунска, синдикален председател на организацията на КНСБ в БТА, която е с над 27 години стаж в агенцията. Щатът за младши репортер е 1300 лв., посочи тя. И акцентира върху това, че подобно ниско заплащане не мотивира работещите да останат на работа за дълго. Кадри не достигат, журналистите са принудени да обучават непрекъснато новопостъпили, отбеляза също Паунска. Драстично изостават заплатите, които с години не са актуализирани, каза още тя. През годините е имало увеличение, което обаче не може да компенсира рязкото обезценяване, коментира още Паунска. Заплатите на работещите в обществените медии трябва да бъдат обвързани със средната за страната с над 120%, подчерта тя.
За музикален звукозапис щатна заплата след последното увеличение е 1247 лв. щатна заплата, редактор – 1318 лв., старши редактор – 1525 лв., изброи Елица Досева, синдикален председател на организацията на КНСБ в БНР. След осигуровките такава заплата не стига за храна, каза тя.
Искаме достойно заплащане за достойния труд на хората, които работят в тези медии, обяви и Кирил Бинев, председател на Национална федерация „Култура“ към КТ „Подкрепа“.
По време на протеста в четвъртък символично ще има „промяна на програмната схема на обществените медии“, като ще направим първите пилотни предавания - „Денят започва без пари“, „100% будни и бедни“, „Преди всички с ниски доходи“, Спортни новини, на които ще бъдат обявени рекордьорите за най-ниско заплащане, „Прогноза за времето на безпаричие“ и др.
Тодор Капитанов прикани депутати от управляващата коалиция също да дойдат на протеста и да се запознаят лично с исканията на работещите в обществените медии.
/ТНП/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина