site.btaКрасотата и еротиката винаги вървят ръка за ръка, каза художникът Николай Янакиев


Красотата и еротиката са винаги взаимосвързани и вървят ръка за ръка. Това каза художникът Николай Янакиев пред БТА по повод откриването на изложбата „Тя, жената“, която бе открита в музей-галерия „Анел“.
Експозицията включва произведения на петима автори - Валентин Старчев, Вихрони Попнеделев, Ивайло Мирчев, Марко Марков и Николай Янакиев. Куратор е проф. Аксиния Джурова.
Според Янакиев образът на жената е щастлив, приветлив и еротичен. „Жената е един прекрасен образ и трябва да го пресъздаваме винаги и по всяко време, без прекъсване. Всъщност, голото женско тяло е едно от най-прекрасните творения на природата, съчетало в себе си красотата, поезията, любовта и разбира се, не на последно място – еротиката“, допълва художникът.
„Аз се занимавам основно със средновековно изкуство и знам много добре каква е традицията в Средновековието и в православния, и в католическия свят в отразяването на жената. Обикновено при нас тя е в нейната непорочност, в нейната невинност, в нейната любов към майчинството и т.н. Докато в католическия свят тя е и божествена, и светица, а едновременно с това е изобразена и в падението си. Тоест, този диапазон е много по-голям в католическия свят. И тъй като нашето изкуство пред прага на новото време, тоест през 20-и век, се появява с едно много силно средновековно наследство, винаги ми е било интересно как българските художници се вписват в една европейска традиция, макар че голяма част от нашите художници са учили в Европа“, разказа проф. Джурова пред БТА.
По думите ѝ целта на експозицията е да покаже как съвременните живи художници обхващат жената в различните ѝ прояви. Надявам се, че едно голямо ветрило от състоянията на жената може да се види в тази изложба, казва кураторът и допълва, че една съвременна жена надминава всичко, с което до този момент е била определяна и изобразявана от Античността до наши дни.
Валентин Старчев е творец, който е от поколението, за което живият досег с плътта е много по-важен от виртуалния и това си личи в работата му, разказва проф. Джурова. „В същата насока върви и Ивайло Мирчев с неговите ефирни акварелни рисунки, в същата посока донякъде, бих казала, върви и Николай Янакиев с големите платна, много живописни. Но в общи линии, това е състоянието на една нега, на едно блаженство на жената“, посочва тя. Като контрапункт на този образ служат произведенията на Марко Марков, който представя арогантната смела, дръзка, нахална жена, и Вихрони Попнеделев, който с чувство за ирония и самоирония е представил няколко варианта на жената, казва още кураторът.
Образът на жената е многопластов – жената може да е майка, родилка, баба, прабаба, роднина, бъдеща булка, любов и т.н., каза пред БТА проф. Вихрони Попнеделев. „Аз съм страничен наблюдател и се опитвам да усетя всички качества на жената. Това не е само еротиката, както може би всички ще помислят. Понякога жената използва по лош начин качествата си“, коментира той.
/АБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text