site.btaФилмът „Потопеното културно наследство на Черно море като основа за международно сътрудничество" бе представен в централата на ЮНЕСКО днес


Филмът „Потопеното културно наследство на Черно море като основа за международно сътрудничество" (Submerged Cultural Heritage of the Black Sea as a Base for International Cooperation, Cultural and Scientific Interaction) бе прожектиран днес в киносалона в централата на ЮНЕСКО.
Събитието бе част от програмата на 47-ата сесия на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО, която се провежда в Париж под българско председателство. Прожекцията бе последвана от дискусия за съвременните предизвикателства пред подводното културно наследство и неговия потенциал за международно сътрудничество в контекста на изложбата „По вълните на Черно море през вековете“.
13-минутният документален филм бе последван от презентации. Доц. д-р Крум Бъчваров разказа за почти напълно запазените дълбоководни корабокрушения в западната част на Черно море. Д-р Драгомир Гърбов изнесе презентация на тема „Корабокрушения в плитководната зона на западното Черноморие и археологическият проект при нос Урдовиза“. Експозето на д-р Калин Димитров и д-р Найден Прахов бе на тема „Предизвикателства пред българската подводна археология“.
На финала на събитието бе отдадена почит на доайените на българската археология, чиито снимки бяха показани на видеостената.
Сред присъстващите в залата бяха посланикът на Република България в Париж Радка Балабанова-Рулева, директорът на НАИМ при БАН доц. Христо Попов, Ивелина Кючукова, Искра Ангелова - заместник постоянен представител на Република България в ЮНЕСКО.
Сред акцентите в програмата на 47-ата сесия на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО е и изложбата „По вълните на Черно море през вековете“, която е разположена в зала „Сегюр“ в централата на ЮНЕСКО в Париж. Експозицията събира на едно място знакови археологически артефакти, представящи богатото културно наследство на Черноморието.
Както БТА писа, 47-ата сесия на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО, председателствана от България, ще продължи до 16 юли в централата на ЮНЕСКО в Париж. В рамките на сесията България ще представи културни и природни елементи от своето наследство. На тазгодишната сесия Комитетът ще разгледа предложенията за 30 нови обекта за вписване и разширяване на два, които вече са в списъка, както и ще направи преглед на състоянието на опазване на 248 обекта, които вече са вписани в Списъка на световното наследство.
Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) е създадена на 16 ноември 1945 г. България става член на 17 май 1956 г., а същата година е създадена и Националната комисия за ЮНЕСКО. Комисията координира дейности между българските институции и ЮНЕСКО.
Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство. Той е съставен от представители на 21 държави, избрани от 196-те държави - страни по Конвенцията.
/ХК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина