site.btaЛекция и изложба за Дунавския лимес бяха представени в централата на ЮНЕСКО в Париж


Лекция и изложба на тема „Източният сегмент на Дунавския лимес като част от серийния обект „Граници на Римската империя“ бяха представени днес в централата на ЮНЕСКО в Париж.
Събитието бе част от програмата на 47-ата сесия на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО, която се провежда в Париж под българско председателство.
Събитието е свързано с предложението на България, Румъния, Сърбия и Хърватия Дунавският лимес да бъде предложен за вписване в Списъка на световното наследство, каза пред БТА гл. ас. д-р арх. Силва Събкова.
„Идеята за номинацията на Дунавския лимес в нашите държави датира от над десет години, дори 15-20 в някои от държавите, но целенасочено работим заедно от 2019 година, като впоследствие България бе избрана за координатор и вносител на номинацията, когато стигнем до този етап. Има "Лимес" комисии или работни групи във всяка от четирите държави, като се срещаме редовно на живо или онлайн. Имаме стратегия как да процедираме с досието, вече сме доста напреднали. Надявам се, че ще можем да го внесем в началото на следващата година или ако се наложи, максимум още една година да удължим срока за предаване“, обяснява тя.
По думите й това е продължение на вече дълга традиция от подобни номинации. „Границите на Римската империя обхващат много държави на три континента, като в Европа вече повечето отсечки са вписани, остава само нашата тук - по средния и долния Дунав, от Унгария до Черно море“, уточнява Събкова.
Изложбата се състои от 22 табла - едно за границите на Римската империя като световно културно наследство, едно за Дунавския лимес и по пет постера за всяка държава, като един е въвеждащ и има по четири за избрани обекти.
Събитието бе открито от председателя на 47-ата сесия на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО проф. Николай Ненов. В речта си той отбеляза, че границата на Римската империя – Дунавският лимес – някога е била разделение между една от най-великите империи в историята и останалия свят. „Днес тя е не само културно наследство, но и идея, която преодолява съвременните различия. Тази велика идея обединява различни хора от различни националности с една обща цел – да съхранят, представят и предадат това изключително наследство на бъдещите поколения“, каза той.
Много от вас са запознати, че повечето от границите на Римската империя в Европа вече са включени в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Днес сме заедно тук, за да обърнем внимание на Дунавския лимес в съвременните територии на Сърбия, България и Румъния. „Аз лично се вълнувам от това събитие, защото като директор на Регионалния исторически музей в Русе съм отговорен за управлението на римския град Сексагинта Приста – предшественик на съвременния Русе“, уточни проф. Ненов.
В рамките на събитието лекции изнесоха д-р Именгард Майер, Влатка Ревалд-Радолич и д-р Тино Лелекович, д-р Неманя Мърдич, гл. ас. д-р арх. Силва Събкова и проф. Йоан Оприш. Д-р Именгард Майер представи историята на номинациите, които са част от граници на Римската империя и за стратегията за бъдещите номинации, а след това водещи експерти от „Лимес" комисиите, или работните групи във всяка от държавите, представиха ключови моменти, свързани с наследството във всяка държава.
Както БТА писа, 47-ата сесия на Комитета за световното наследство на ЮНЕСКО, председателствана от България, ще продължи до 16 юли в централата на ЮНЕСКО в Париж. В рамките на сесията България ще представи културни и природни елементи от своето наследство. На тазгодишната сесия Комитетът ще разгледа предложенията за 30 нови обекта за вписване и разширяване на два, които вече са в списъка, както и ще направи преглед на състоянието на опазване на 248 обекта, които вече са вписани в Списъка на световното наследство.
Организацията на ООН за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) е създадена на 16 ноември 1945 г. България става член на 17 май 1956 г., а същата година е създадена и Националната комисия за ЮНЕСКО. Комисията координира дейности между българските институции и ЮНЕСКО.
Комитетът за световно наследство е един от двата органа, управляващи Конвенцията за опазване на световното културно и природно наследство. Той е съставен от представители на 21 държави, избрани от 196-те държави - страни по Конвенцията.
/ВБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина