site.btaРаботата на тазгодишните лауреати на Нобелова награда за химия има принос за ускореното развитие на квантовите изчисления, смятат учени


Откриването и синтезът на квантовите точки, за които американските учени Мунги Бавенди и Луис и руснакът Алексей Екимов, който работи в САЩ, бяха удостоени с Нобелова награда за химия, имат принос за ускореното развитие на квантовите комуникации и компютри, смята руският учен Сергей Кулик, цитиран от ТАСС.
Квантовите точки представляват полупроводникови наночастици, които заради подбора на специални размери и форми от учените се държат като изкуствен атом. Подобно на истински атом, те са в състояние да взаимодействат със светлинни вълни, да ги поглъщат и да ги преобразуват в други форми на трептене. Природата на тези взаимодействия, както и свойствата на полученото сияние, зависят до голяма степен от размера и формата на квантовите точки.
Днес квантовите точки се използват в производството на оборудване като медицинска диагностична апаратура и дисплеи. Те са и в основата на устройства в областта на квантовите комуникации и изчисления.
"Ние вече активно използваме устройства, базирани на квантови точки, за генериране на различни фотонни състояния. Това е много важна посока в контекста на развитието на квантовите комуникации и квантовите изчислителни технологии", казва Кулик.
Ученият също така отбелязва, че засега все още има много трудности по пътя към индустриалното производство на устройства, базирани на квантови точки.
Друг руски учен, Антон Шетньов, казва, че
откритията на тазгодишните нобелови лауреати полагат основата за масовото използване на квантовите точки.
"Откритията на Екимов, Луис Брус и Мунги Бавенди положиха технологичната основа за масовото производство на квантови точки, полупроводникови структури с квантовите свойства на един атом, които сега се използват масово в различни индустрии и в медицината", каза изследователят от Лабораторията за клетъчни и молекулярни технологии на Московският физико-технически институт.
"Още през 80-те и 90-те години на миналия век Алексей Екимов за първи път синтезира квантови точки - нанокристални структури, които имат същите квантови свойства като един атом. На свой ред Луис Брус осъзнава обещаващия потенциал на тази идея и я развива, създавайки квантови точки въз основа на друго състояние на материята - колоидни частици. Те се получават много по-лесно. Подобни квантови точки вече се произвеждат в огромни количества по целия свят", обяснява Шетньов.
Ученият не е изненадан, че Алексей Екимов е наричан американски изследовател, въпреки че е направил всички ключови открития в изучаването на свойствата на квантовите точки, докато е работил в Съветския съюз и Русия. Според него това е било очаквано в сегашната политическа ситуация, тъй като Екимов отдавна живее и работи в САЩ.
"Квантовите точки с техните невероятни луминесцентни свойства отдавна са навлезли в практиката, те вече се използват в най-различни области на науката и технологиите - от медицински устройства за диагностика на рак и хронични заболявания до производството на дисплеи", казва в заключение химикът.
Физикът Александър Баранов на свой ред отбелязва, че и други руски учени са достойни за Нобеловата награда за химия, присъдена на сънародника им Алексей Екимов.
Според Баранов теоретичната и експерименталната работа на съветските и руските физици братя Алексей и Александър Ефрос и Алексей Онущенко е изиграла ключова роля в създаването на първите квантови точки, синтезирани за първи път от техния колега, нобеловия лауреат Екимов.
"И тримата тазгодишни лауреати със сигурност заслужават наградата, но е необходимо да споменем и други хора, които са изиграли решаваща роля за техните открития. Сред тях са Алексей Онущенко, който заедно с Екимов синтезира първите квантови точки на базата на съединения на мед и хлор и е съавтор на ключовия му труд, както и братята Ефрос, на чиито теоретични изследвания се основават тези експерименти", каза Баранов в отговор на въпроса кой според него също трябва да е в списъка на нобеловите лауреати.
Физикът казва още, че присъждането на Нобелова награда за синтеза на квантови точки допълнително ще засили интереса към тяхното изследване.
"Убеден съм, че в бъдеще квантовите точки ще донесат огромни ползи на човечеството. Те ще се използват при създаването на гъвкава електроника, сензори с наноразмери, по-ефективни слънчеви клетки, по-бърза оперативна памет, сигурни квантови комуникации и ще бъдат в основата на квантовия компютър. В тези области вече има сериозни практически разработки. До няколко години очакваме да видим новаторски продукти, базирани на квантови точки, които ще бъдат няколко пъти по-ефективни от своите предшественици", казва друг руски учен, Александър Павлов от Московски държавен технически университет "Бауман".
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text