site.btaБез прогресивна наука, която е тясно свързана с бизнеса, няма как да продължим напред, каза в Пловдив зам.-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев


Заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев каза в Пловдив, че без прогресивна наука, която е тясно свързана с бизнеса, няма как да продължим напред. Той присъства на отбелязването на 10-годишнината на Центъра по растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ) - Пловдив.
"За Министерството на земеделието наистина е важно съществуването на такава институция като вашата от гледна точка на всички предизвикателства, които срещат нашите земеделски стопани както с климатичните промени, така и свързани с преодоляването на продоволствената сигурност. Всички тези институти, които по някакъв начин са развити и останали съществуващи във времето, трябва да бъдат подпомагани, така че да продължат да се развиват и да бъдат двигателят на аграрното производство в страната", посочи още заместник-министърът.
Сред официалните гости на събитието беше и областният управител на Пловдив проф. д-р Христина Янчева, която заяви, че центърът се е утвърдил като една научна организация, водеща в българската и европейската наука. "Центърът за мен създава бъдеще, защото вие обучавате следващото поколение учени. Защото успявате да привлечете и задържите водещи специалисти от България и чужбина, активно работите за връзката между бизнеса и индустрията за устойчиво развитие на нашия град. Аз съм убедена, че вашият център ще има водеща роля в научната и иновационна екосистема в Европа", каза проф. Янчева и допълни, че науката е тази, която ще ни помогне да живеем в един по-устойчив, по-добър и по-зелен свят.
Тя пожела още много успехи на екипа и удостои центъра в лицето на неговия директор проф. Цанко Гечев с плакета на областния управител и с грамота за принос в развитието на фундаменталната и приложната наука.
На официалното откриване на събитието присъстваше и Иван Попов, изпълнителен директор на ИА "Програма за образование", който посочи, че центърът се явява стратегически по отношение на устойчивото земеделие и доставката на храни и е много важен за България, за региона и за европейското научно-изследователско пространство. "Центърът беше акредитиран да обучава докторанти в направление "биотехнологии". Това дава възможност на младите учени да се докоснат до това модерно оборудване и технологии. ИА "Програма за образование" финансира още 20 такива подобни центрове и те формират гръбнака на новата научно-изследователска инфраструктура на България", коментира Иван Попов.
Повече за Центъра по растителна системна биология и биотехнология (ЦРСББ) - Пловдив разказа директорът проф. Цанко Гечев. Той обясни, че екипът, който към днешна дата надхвърля 50 души, извършва фундаментални и приложни научни изследвания. Обособени са 6 отдела: "Биоинформатика и математическо моделиране", "Молекулярна физиология на стреса", "Растителна клетъчна биология", "Биология на развитието", "Растителна метаболомика" и "Селекция на зеленчукови култури". ЦРСББ - Пловдив си партнира с над 100 научни организации и фирми и играе важна роля за научното, икономическото и социалното развитие на Пловдив и България, посочи още проф. Гечев.
След това на присъстващите бяха представени две презентации, свързани по-тясно с дейността на центъра. Проф. Милен Георгиев представи научни разработки в полза на човешкото здраве, а проф. Весела Казашка описа плана за устойчиво развитие на Центъра през новия програмен период. След края на презентациите беше направена и обиколка на научния комплекс.
/ВЙ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина