site.btaЦентър за компетентност в областта на интегралните схеми беше открит днес в Технически университет – София


Център за компетентност в областта на интегралните схеми беше открит днес в Технически университет – София, съобщиха от Министерството на иновациите и растежа (МИР) на своята официална страница. Центърът е част от инициативата "Chips for Europe”, подкрепяна от Европейския закон за чиповете (EU Chips Act) и Програма "Цифрова Европа".
Сред целите на проекта е да са осигури достъп до платформи за дизайн, пилотни производствени линии и симулационни среди, обучение и преквалификация на специалисти в областта на микроелектрониката, подкрепа за малки и средни предприятия и стартиращи компании в сектора чрез достъп до ресурси, менторство и финансиране, създаване на устойчиви връзки между научните среди, бизнеса и публичния сектор, специализация в области като проектиране на интегрални схеми, MEMS, съвременни методи за корпусиране (процеси при производството на електронни компоненти - бел. ред.).
Сред ползвателите на центъра ще са и изследователски и технологични организации и академични институции.
Откриването на центъра и неговата първа встъпителна среща стана в присъствието на двамата заместник-министри на иновациите и растежа Георги Ангелов и Мартин Дановски.
С изграждането на Национален център за компетентност в областта на интегралните схеми България има всички шансове през следващите години да се похвали с подобряване на високотехнологичната среда. Това каза заместник-министърът на иновациите и растежа Георги Ангелов. Той посочи, че вяка държава-членка на ЕС разполага с такъв център, като общият им брой в Европа е 30.
По думите му българският център се отличава по това, че включва и чуждестранни партньори.
Центърът ще обединява водещи български академични и научни институции – Техническия университет – София, Софийския университет "Св. Климент Охридски", Техническите университети в Габрово и Варна, Русенския университет "Ангел Кънчев", Институтът по електроника и Институтът по физика на твърдото тяло на БАН.
Индустриални партньори са София Тех Парк, Сдружението за научноизследователска и развойна дейност и международни организации като "Имек-Белгия" (Imec–Белгия) и "Хелмхолтц-Центрум ДрезденРосендорф-Германия" (Helmholtz-Zentrum DresdenRossendorf –Германия).
Георги Ангелов напомни, че сред приоритетите в Стратегията за интелигентна специализация на България са мехатрониката и микроелектрониката. Дефинирани подобласти са: проектиране на интегрални схеми, производство на машини, привличането на експертиза и създаването на производства в областта на корпусирането. По думите му в момента страната ни води преговори за сътрудничество с водещи компании в тези области.
/СЛС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина