site.btaСпукани тръби влошават водната криза в Италия, сочат официални данни


Италия губи все повече вода от пробити водопроводи, което прави страната все по-уязвима към явления като сушата, съобщи днес Националният статистически институт "Истат" (Istat), цитиран от Ройтерс.
Учени и екологични организации вдигнаха тревога през януари за недостига на вода в Италия на фона на рязко понижаване на снеговалежите в Алпите и необичайно ниските приливи и отливи, оставили сухи каналите на Венеция.
В доклад, публикуван по повод утрешния Световен ден на водата, ИСТАТ обяви, че през 2020 г., откогато са най-скорошните данни, водопроводите в Италия са загубили 42,2 на сто от течащата по тях вода.
Това е рекордно висока стойност, въпреки многобройните обещания на правителството да реши проблема, отчита "Истат".
През 2008 г. изтичането на вода е било с около 10 процента по-малко.
"Във всеки четвърти град загубата на вода надвишава 55 на сто, а в пет от седем района течовете се увеличават", каза пред медиите при представянето на доклада изследователката от "Истат" Симона Рамберти.
Премиерката Джорджа Мелони каза днес пред парламента, че работи с регионалните и градски власти за изготвянето на "национален воден план, за да се подобри инфраструктурата с нови технологии и населението да осъзнае необходимостта да пести вода".
Миналата седмица министърът на енергетиката и околната среда Джилберто Пикето Фратин, каза в интервю за в. "Стампа", че правителството подготвя пакет от 7,8 милиарда евро за водната криза.
Италия черпи вода за пиене от реките, езерата и резервоарите си повече от всяка друга страна в ЕС, според данните на "Истат".
През февруари миналата година река По е имала с 61 на сто по-малко вода от нормалното си равнище за това време на годината, според екологичната група "Легамбиенте" (Legambiente), а районът около нея е сериозно пострадал от най-тежката суша от 70 години.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text