site.btaОБНОВЕНА Велислава Делчева е новият омбудсман
Парламентът избра за омбудсман Велислава Делчева, предложена от ГЕРБ-СДС. За нея гласуваха 123 народни представители, 92 бяха -"против", петима се въздържаха. Тя положи клетва пред Народното събрание. Мандатът ѝ е пет години. Тя благодари за подкрепата, която ѝ бе гласувана днес.
Номинацията ѝ подкрепиха парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "БСП-Обединена левица" и „Има такъв народ“.
За номинацията на Антон Станков – гласуваха 13 народни представители - един от „Възраждане“ и 12 от парламентарната група на „Алианс за права и свободи“, 36 гласуваха „против“, 168 гласуваха с „въздържал се“.
За номинацията на Димитър Маргаритов гласуваха 23 народни представители, 26 гласуваха „против“, а 164 гласуваха с „въздържал се“. Номинацията на Джема Грозданова подкрепиха 18 народни представители, 61 бяха против, а 131 гласуваха с „въздържал се“. Номинацията на Мария Матева не подкрепи никой, 36 гласуваха – „против“, а 126 „въздържал се“.
Номинацията на Мая Манолова подкрепиха 38 народни представители, 65 бяха „против“, а 114 гласува с „въздържал се“. Кандидатурата й подкрепиха депутатите от БСП-ОЛ, "Алианс за права и свободи" и "Величие".
В началото на дискусията Костадин Костадинов, лидер на „Възраждане“, заяви, че институцията дори няма българско име. Той припомни принципната позиция на "Възраждане", че няма смисъл от съществуването на подобна институция и отбеляза, че кандидатурата на Велислава Делчева е кандидатура на посолствата и неговата параментарна група няма да я подкрепи. Колегата му Ангел Славчев („Възраждане“) коментира, че до него е достигнала много интересна информация, която много би искал да стане достояние и да се каже дали е истина. „Дадоха ми информация, че шефът на правния отдел в Народното събрание всъщност е и мъж на г-жа Делчева“, посочи той. Според него, ако това е така, не отговаря на условията, най-вече на политическия морал, който трябва да има в една държава. Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов също коментира, че този факт трябва да се знае, защото създава допълнителни въпроси и може да има предпоставки за конфликт на интереси.
Йордан Иванов от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) коментира, че сутринта са станали свидетели на операция с кворума, която е провела сутринта председателят на парламента Наталия Киселова. В тази връзка той поиска „Възраждане“ да кажат дали ще гласуват "против" или няма да гласуват за никого от кандидатите. Знаете, че има огромно значение „Възраждане“, изразявайки си своята неподкрепа към кандидатите, дали няма да гласува за никого или ще бъде „против“ или „въздържал се“, защото това променя необходимите гласове за избора, посочи той.
Ангел Славчев му отговори, че „Възраждане“ е изключително последователна в своите действия. Ние не се регистрираме всяка сутрин, за да не правим кворума на това Народно събрание за разлика от вас, посочи той. Нашата позиция е, че ние ще гласуваме „против“, каза Славчев. Като цяло ние изобщо сме против съществуването на тази институция, както и на всички подкомисии, комисия за досиета и каквото още се сетите, допълни той.
Петър Петров от "Възраждане" обобщи, че е станало ясно, че днешният избор не се извършва, защото тази коалиция е много загрижена за правата на българските граждани, тъй като тази институция по думите му е "скопена" откъм правомощия, а за да се изпълнят приетите миналата седмица правила за избор на Номинационна комисия за избор на Комисия за противодействие на корупцията.
Нина Димитрова от „БСП-Обединена левица“ защити номинацията на Мая Манолова. Тя отбеляза, че вече повече от година институцията на омбудсмана е оставена на автопилот, без титуляр и без заместник. Тя настоя, че Мая Манолова е човекът, който може и върши работа. Доказва го с цялата досегашна дейност и с времето, когато беше омбудсман от 2015 г. до 2019 г. Тогава мнозинството българи видяха възможностите на тази институция, когато тя бе водена от човек, който активно работи за каузи, добави Димитрова. Мая Манолова е човекът, който направи институцията на омбудсмана една от най-уважаваните в страната. Институция с високо доверие, истинска надежда за решаване проблемите на хората, каза Димитрова. Мая Манолова не спря да бъде омбудсман и след края на мандата си. Тя е единственият кандидат, който продължава да бъде граждански омбудсман години след това, добави Димитрова. Колегата ѝ Галин Дурев също заяви, че Манолова е най-подходяща за този пост. От ПГ на БСП-ОЛ ще гласуваме за кандидатурата на Мая Манолова, каза той.
Любен Дилов в свое изказване посочи, че не е добра практика управляващите да не опонират на някои тези, които се изказват от трибуната. Има тези, по които трябва да опонираме, защото хората остават с грешни впечатления. Тази институция е много важен инструмент на гражданската защита. Единственият сериозен аргумент срещу избора на Мая Манолова, е че тя прекрачи границите и мина от страната на гражданите на страната на политиците, тя създаде своя собствена партия, посочи Дилов. По думите му в лицето на г-жа Делчева виждат един изключително подготвен професионален човек, най-вече заради онази част от дейността на омбудсмана, свързана с подготовката на закони. Аз просто не виждам по-добра кандидатура в този момент, добави той. Относно притесненията, изказани в хода на дебата за съпруга на Делчева, Любен Дилов припомни поговорката, че жената на адмирала винаги е контраадмирал и по-висок чин, най-малкото. Не виждам никакво притеснение, дори това да е така, добави той. Той призова да не се забравя, че това е институцията, която може да сезира Конституционния съд (КС). В България нямаме право на индивидуална жалба към КС и омбудсманът е институцията, която може да го направи. Това е изключително важен инструмент. Мисля, че само заради това си струва инстиутцията да съществува, добави Дилов.
Велислава Делчева - биография
Велислава Делчева е номинирана от депутатите от ГЕРБ-СДС Росица Кирова и Анна Александрова. Делчева е била държавен експерт в Министерството на правосъдието. От 2022 г. до началото на 2025 г. е координатор за България на програмата на USAID в Централна Европа за върховенство на правото. Има над 20 годишен опит в областта на върховенство на правото, правата на човека, защита от дискриминация и подкрепа за уязвими групи, се посочва в мотивите на вносителите на предложението.
Делчева притежава висше юридическо образование степен „магистър по право” на Софийски университет „Св. Климент Охридски” от 1997 г. Професионалният й път започва като правен експерт в „Инициатива за укрепване на съдебната система", където в рамките на 5 години работи за развитие капацитета на съдебната система в България с акцент върху области като намаляване забавянето на делата и администриране на правораздаването. В това си качество участва в редица работни групи за създаване на законодателство, насочено към подобряване функционирането на съдилищата у нас в съответствие с водещите стандарти на Съвета на Европа за правата на човека и достъпа до правосъдие. Велислава Делчева развива широка експертиза по проблемите на правовата държава, съдебната система, основните права и свободи. Работила е като международен експерт към Съвета на Европа и Програмата за развитие на Обединените нации по теми като правата на децата и правната помощ. Била е правен експерт в Конституционния съд, била е част от екипа на Министерство на правосъдието в дирекция „Стратегическо развитие и програми”. Има и няколко години опит в Правната дирекция на Институт „Отворено общество”, където участва като експерт в области като ефективната наказателно-правна защита, правна помощ и бюджетирането на съдебната система.
Десет години Велислава Делчева е председател на Управителния съвет на сдружение „Програма за развитие на съдебната система”, в който период е наградена с почетен плакет на Висш съдебен съвет за съществения й принос в подобряване работата на българските съдилища.
Фокус в професионалния й опит стават и правата на детето, в качеството й на управляващ двустранния Българо-швейцарско проект към Министерство правосъдието, насочен към подобряване на системата за детско правосъдие у нас. Работи усилено за въвеждане на стандартите на ООН за подкрепа на децата в конфликт със закона. Работата й като експерт в тази насока, както и опитът й по отношение на правната помощ е високо оценена от офисите на Съвета на Европа в Турция, Армения и Украйна, с които работи в периода 2019-2022 г. като пряко ангажира международната си експертиза по развитие на ориентирано към правата на детето правосъдие и политики за подкрепа правата на детето, както и по развитие на инструментите на правната помощ в общността и защита правата на човека.
От 2022 г. Велислава Делчева е координатор за България на Програмата за върховенство на правото в Централна и Източна Европа, където насочва усилията си към подпомагане на гражданските организации, работещи в областта на върховенство на правото и гражданското образование и подобряване информираността на гражданите.
Велислава Делчева притежава допълнителни квалификации по права на детето и детско правосъдие от Международния институт по правата на детето в Сион, Швейцария, администриране на правораздаването от Т.М.С Asser Imstitute в Хага, кралство Нидерландия и е обучител на Съвета на Европа за практикуващи юристи по въпросите на недискриминацията с акцент върху правата на ромите и мобилните граждани.
Велислава Делчева ползва свободно английски, френски и руски език.
/МК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина