site.btaИнтер (Милано) стана шампион за 20-и път в историята на италианското футболно първенство

снимки: AP Photo/Luca Bruno

Интер (Милано) е новият футболен крал на италианското първенство, след като пет кръга преди края тимът на треньора Симоне Индзаги победи градския съперник Милан с 2:1 и събира 86 точки. На 2-о място остава Милан с 69 или изоставане от 17 пункта, които няма как да бъде преодоляно в оставащите мачове.

Интер печели "скудетото" за 20-и път, с което изпреварва градския съперник с една титла. На върха с 36 шампионски звания е Ювентус. С титлата днес Интер ще добави две златни звезди към емблемата си, които символизират 20-те титли. До момента Интер има едва една загуба през целия сезон, случила се на 27-и септември миналата година у дома от предпоследния в момента отбор на Сасуоло. Новите първенци бяха начело в таблицата почти през целия сезон, като слязоха на  второ място само веднъж след равенство 2:2 с Болоня в 8-ия кръг. Те няма да могат да достигнат рекорда за всички времена от 102 точки в Серия А, поставен от Ювентус на Антонио Конте, но и това е забележителна кампания с 27 победи, пет равенства и само едно поражение.

Интересното е, че през миналата година Наполи също спечели титлата в 33-ия кръг, а за последно "нерадзурите" триумфираха с трофея през сезон 2020/21. Това е първото "скудето" за Симоне Индзаги в треньорската му кариера, след като преди това спечели Купата на Италия и Суперкупата на Италия с Интер и Лацио .

Интер доминираше през по-голямата част от срещата и поведе в мача с 2:0. Франческо Ачерби откри резултата в 18-ата минута след асистенция на защитника Бенжамен Павар, а Маркус Тюрам удвои четири минути след началото на втората част. Фикайо Томори намали за Милан в 80-ата, а до края на срещата играчите на треньора Стефано Пиоли положиха доста усилия да изравнят. И както подобава на истинско градско дерби, страстите бяха постоянен спътник на 90-те минути и накрая съдията Андреа Коломбо показа три червени картона и пет жълти. От игра бяха отстранени Тео Ернандес и Давиде Калабрия от Милан и Дензъл Дъмфрийс от новите шампиони.

Момчетата на Симоне Индзаги вече спечелиха всяко от последните шест издания на Дерби дела Мадонина като допуснаха два гола и отбелязаха 14, включително при категоричната победа с 5:1 през септември 2023 година. И логично, воден от това самочувствие Интер поведе след 18 минути игра, когато ъглов удар на Федерико Димарко беше изпратен от Павар на близката греда. Там се намери Франческо Ачерби и напълно непокрит вкара с глава от шест метра. Hо съвсем скоро трябваше да е вече 2:0, тъй като Димарко хитро остави за Лаутаро Мартинес, а аржентинецът невероятно прати топката над горната греда от чиста позиция. Милан отговори с атака на Рафаел Леао, който обаче стреля в тялото на вратаря Ян Зомер.

В края на полувремето имаше по една атака към двете врати, като първо Зомер спаси страхотен удар на Давиде Калабрия след подаване на американеца Юнус Муса. В ответната атака Хенрих Мхитарян едва не наказа грешка на Томори.

Интер удвои преднината си в началото на второто полувреме, когато Маркус Тюрам овладя дълга топка на Алесандро Бастони, елиминира Томори и с остър нисък шут вкара за 2:0.

Милан опита да отговори и Зомер трябваше да спасява удар на Тео Ернандес, а двама негови съотборници не се намесиха адекватно при отбитата топка. Натискът на символичните домакини придоби ефект в края на мача, когато те реализираха след заучено положение при ъглов удар. 1:2 стана след центриране на Самуел Чуквуезе, насочено от Рафаел Леао в наказателното поле. Там ударът с глава на Матео Габия беше отразен с една ръка от Ян Зомер, но Томори реагира най-бързо при отбитата топка. Това едва не промени хода на мача, тъй като минута по-късно Зомер сбърка при центриране на Кристиан Пулишич. Ударът с рикошет на Ноа Окафор беше изчистен от голлинията. Натискът на Милан приключи в последните минути, когато нервите взеха връх и съдията показа на бързо три червени картона.