site.btaКонгресът на Илинойс може да обяви март за месец на България


Щатският конгрес на Илинойс се готви да обяви март за месец на България, съобщи BG Voice. Това се очаква да се случи до края на февруари с две резолюции, които са внесени в двете камари – Сенатът и на представителите.
Текстът на проекторезолюциите е идентичен и подчертава историческото партньорство между САЩ и България, 20-ата годишнина от ратифицирането на протокола за приемането ни в НАТО в Сената на САЩ и 80-ата годишнина от спасяването на българските евреи по времето на Втората световна война.
Резолюцията в щатския Сенат е внесена от републиканеца от 26-и район Дан МакКонки. Той е бивш лидер на републиканците и е женен за българката Милена. През март миналата година МакКонки беше един от домакините на българска делегация, водена от генералния ни консул в Чикаго Светослав Станков. В Камарата на представителите резолюцията е внесена от демократа от 113-и район Джей Хофман.
Това е стандартна практика и показва двупартийната подкрепа за текста и страната ни.
„Двете внесени за разглеждане резолюции в Конгреса на Илинойс са първа по рода си възможност България и българската общност да получат признание на най-високо ниво за приноса си към културно-историческото наследство на щата и Америка“, коментира Станков.
В текста на двете резолюции са включени видни представители на българската емиграция в САЩ от български произход – изобретателят на компютъра Джон Атанасов, летците Стоян Юруков и Асен Йорданов, признава се и приносът на писателя Алеко Константинов и неговия роман „До Чикаго и назад“. Включени са и текстове за най-старата действаща българска организация в САЩ – МПО, споменати са българските църкви в Илинойс, българските неделни училища, първите вестници, издавани от българската емиграция.
Интересен елемент е включването в петицията на български емигранти от региона на Македония като Хенри Каранджов и писателя Стоян Христов. Каранджов е бил президент на Granite City Trust and Savings Bank и Masonic Temple Association. Стоян Христов е автор на книгата „Моята страна“, която била любима на американския президент Франклин Рузвелт.
„Резолюциите са легален инструмент българската общност да засили взаимодействието си с местните власти, което неминуемо ще доведе до увеличаване на капацитета на българската част от гражданското общество в щата“, категоричен е Станков.
„За да бъдат приети двете резолюции, е наистина нужно активното участие на всички българи, които насърчаваме да изпратят писма в подкрепа на резолюциите до техните представители в Конгреса на Илинойс. За повече информация относно начините за подкрепа, препоръчваме българите в Илинойс да се обръщат към лидерите на българските организации или Генералното консулство“, казва генералният ни консул.
Резолюциите в момента си прокарват път през съответните комисии в двете камари на щатския Конгрес и надеждата е, че ще бъдат приети до края на февруари.
/МГ/
news.modal.header
news.modal.text