site.btaЛокомотив (Горна Оряховица) спечели Купата на Аматьорската лига след успех на финала над Саяна

снимки: Минко Чернев/БТА

Локомотив (Горна Оряховица) спечели Купата на Аматьорската футболна лига след успех с 2:0 на финала над Саяна (Хасково). Срещата се игра на стадиона в Бистрица и беше прилично посетена, като агитката на победителите създаде атмосфера с няколко хвърлени димки.

Ивайло Тодоров откри резултата в 82-ата минута, а Николай Иванов на празна врата в 94-ата оформи крайния резултат. Купата на победителите беше връчена от президента на Аматьорската лига и вицепрезидент на БФС Румен Вълков.

Победителите взимат 20 хиляди лева от наградния фонд на турнира, а загубилите ще си поделят 5000. И двата отбора обаче ще продължат да играят в аматьорската Трета лига. Локомотив (ГО) остана на 2-о място в Северозападната група, където беше изпреварен от Бдин (Видин). Тимът на Саяна (Хасково) в момента е на 6-о място на Югоизток и може да завърши само една позиция по-нагоре.

Локомотив (Горна Оряховица) е първият отбор от Северозапада, който беше аматьорската купа от 10 години насам, когато победител стана Локомотив (Мездра). През миналата година купата стана притежание на Витоша (Бистрица), а през 2021-а на Розова долина (Казанлък).

В турнира за Купата на АФЛ имат право да участват всички клубове от Трета лига надолу, които са част от аматьорската структура. Най-напред те определят областни победители на елиминации, след което отиват на зонален етап. Полуфиналистите са по един от всяка зона.

На тежкия терен в Бистрица двата отбора сътвориха здрава битка преди почивката. Единоборствата взеха връх, а реални и опасни удари към двамата вратари нямаше. През второто полувреме по-активният отбор на Локомотив (ГО) опита да пренесе трайно събитията пред полето на Саяна. Те отправиха два удара чрез Янислав Цачев и Мартин Господинов в първия четвърт час.

В 65-ата минута Николай Иванов от горнооряховския отбор прати топката в страничната греда. Даниел-Виктор Кънчев проби от дясно и върна в наказателното поле, оттам Иванов опита да нанесе удар, но не вложи много сила. Все пак кълбото се отби от гредата и отиде към левия фланг на защитата на Саяна.

В 82-ата минута Локомотив (ГО) откри резултата при доста тънко положение за засада. Изпълнение на свободен удар от близо 35 метра принуди вратаря Диян Вълков да боксира топката, вместо да улови. Но притичалият Ивайло Тодоров я довкара във вратата и така даде преднина на своите. Оказа се обаче, че играч от Саяна е покривал засадата и попадението остана.

Хасковлии опитаха да изравнят, но както и в през цялото време преди това, нямаха реален удар към вратаря на Локомотив. В 4-ата минута на добавеното време резултатът стана 2:0, след като Николай Иванов вкара на празна врата за 2:0. Вратарят на Саяна Диян Вълков беше се включил в атаката, но Локомотив (ГО) отне топката и бързото дясно крило Даниел-Виктор Кънчев напредна подаде на Иванов, който нямаше как да сбърка.

Към 04:06 на 19.03.2024 Новините от днес