site.btaСъвременните джебчийки са млади, добре облечени и предпочитат търговските центрове и градските автобуси, каза главен инспектор Живко Костадинов от ОД на МВР - Варна


Съвременните джебчийки нямат нищо общо със старите представи за тях, те са млади, много добре изглеждащи жени и предпочитат да „работят“ в големите търговски центрове и в автобусите от градския транспорт. Това каза за БТА главен инспектор Живко Костадинов, началник сектор „Противодействие на престъпността“ в Областната дирекция на полицията във Варна.
Обикновено те се движат на групи по 2-3, макар че има и такива, които работят сами. Джебчийките избягват хранителните магазини, тъй като в тях има монтирани много качествени камери, обясни Костадинов. Предпочитат търговските центрове и обектите за дрехи втора употреба, като са наясно къде е поставено видеонаблюдението. Практиката обикновено е, когато набележат "жертвата", да тръгнат след нея и да започнат да трупат в ръцете си стоки, посочи Костадинов. Жертвата, залисана в оглеждане, забравя за сигурността и те се възползват, допълни той. Това улеснява джебчийките и те прибират вещите ѝ, като предпочитани са телефоните и портмонетата. Някои хора си записват пинкодовете на дебитните и кредитните карти и ги съхраняват в портфейлите си, посочи Костадинов и подчерта, че това е много лоша практика. Ако картите са в портмонето, следва теглене, а видеонаблюдението на банкоматите невинаги върши работа, защото човекът добре е прикрил лицето си, обясни експертът.
Градските автобуси също са любимо място за джебчийките, особено през лятото, когато до курортите пътуват и много чужденци, допълни Костадинов. По думите му, жените обикновено се качват на групи – по 2-3 до 5, през вратата, която е най-близо до машините за билети. Там обичайно се получава струпване на хора и това им е много удобно, обясни експертът. Освен това имат възможност да се възползват и от натрупания в пространството багаж. След кражбите, слизат на първата възможна спирка и изчезват, каза още Костадинов.
Според него във Варна през лятото пристигат и много "гастрольори" – както от вътрешността на страната, така и от съседни държави. От Румъния обикновено джебчиите са мъже, при това агресивни, уточни главен инспектор Живко Костадинов и подчерта, че при опит за саморазправа с тях, жертвите на кражбата могат да пострадат и физически. Хората трябва да имат предвид, че джебчийките обикновено носят шапки с големи периферии, перуки, големи чанти. В търговските центрове нерядко след кражбата, се преобличат в тоалетната и могат да останат неразпознати, докато охраната или потърпевшите ги търсят.
За противодействието срещу този вид кражби във Варна има сформиран екип от служители на полицейската дирекция още през 2013 година. В момента в него влизат около 10 души, цивилни, повечето със стаж над 5 години, посочи Костадинов. По думите му, членовете на екипа познават добре и местните джебчийки, и гастрольорите, имат албуми с техни снимки, наясно са със схемите им и с любимите им места. Това дава възможност полицаите да действат много бързо и след сигнал до няколко часа да задържат извършителките.
Сред джебчийките има рецидивистки, някои имат "семеен бизнес", крадат с дъщерите и внучките си, каза още Костадинов. По думите му е имало години, в които варненки са „работили“ в чужбина. Сега започват да се появяват отново, но са вече на възраст и предпочитат да крадат в съседните области.
Неговият основен съвет към хората е да не носят много пари, особено при посещенията си в големите търговски центрове и вериги. Ако все пак им се налага, да разпределят банкнотите в няколко джоба и то по възможност вътрешни. Телефоните също трябва да се носят скрити, а не в задния джоб на панталона, допълни Костадинов. По думите му, раници и чанти трябва да се държат отпред на гърдите, а не на гърба, и задължително да бъдат закопчани. Младите майки също трябва да бъдат внимателни и да не слагат чантите си върху дръжката на бебешката количка докато обикалят магазините, посочи още Костадинов. За градските автобуси неговият съвет е, ако човек усети някой да го побутва или да се притиска към него, веднага да си провери вещите.
Тъй като лятото е сезонът на пътуванията, експертът коментира и превенцията срещу домови кражби. През последните години те намаляват, тъй като мнозина монтират в къщите си видеонаблюдение или алармени системи, поставят сигурни ключалки, посочи Костадинов. Той подчерта, че който ще отсъства от дома си не бива да го оповестява в социалните мрежи, тъй като престъпният контингент живо се интересува от такива постове. Освен това е хубаво да се оставя някоя лампа да свети, а съсед, на когото хората имат доверие, периодично да влиза да отваря прозорци, или да дърпа завеси, допълни експертът.
Според Костадинов крадците работят и на групи, и солово, като групите обикновено не са варненци. Напоследък повече от половината от кражбите през летния сезон са дело на чужденци, каза още експертът. По думите му, някои от тях дори са регистрирани като туристи, през деня си почиват в хотела, а вечер „компенсират“ разходите си.
Тъй като контролът върху заложните къщи е изключително строг, те избягват да купуват вещи с неизяснен произход, допълни главен инспектор Живко Костадинов. Той посочи, че поради тази причина крадците обикновено предлагат „стоката“ в интернет, или я изпращат по куриер на познати в отдалечени населени места, за да бъде продадена там.
/АБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина