site.btaНационално проучване за потребностите на работодателите в България от работна сила започва Агенцията по заетостта


Национално проучване за потребностите на работодателите в България от работна сила започва Агенцията по заетостта, съобщиха от пресцентъра на ведомството.
Статистическата извадка е от различни групи работодатели по големина и икономическа дейност за всяка административна област, което формира националната представителност на изследването.
Участниците ще трябва да попълнят онлайн анкетен формуляр, в който да посочат какви умения, компетентности и професии трябва да притежават кандидатите за работа в техните предприятия. Успоредно с това, работодателите могат да заявят потребностите си от работници без специална квалификация, както и от персонал със специфична правоспособност. Ще бъдат проучени потребностите и нагласата на бизнеса за иницииране и организиране на обучения за придобиване или повишаване на квалификацията и/или уменията на новонаети и вече заети лица.
Очакванията от настоящото проучване са да се получи актуална информация относно необходимостта от нови кадри през следващите 12 месеца, дали и по какви причини се очаква освобождаване на нает персонал. Чрез проучването ще се потърси информация и за необходимите след три до пет години специалисти с висше и средно образование.
Формулярът е активен от днес до 14 юли и ще се предоставя чрез екипите на дирекции „Бюро по труда“ и работните групи към областните Комисии по заетостта, които до 11 август ще обобщят и анализират резултатите от проучването на областно ниво.
През предходните пет години, съвместно с Комисиите по заетост към Областните съвети за развитие в 28-те области в страната, са проведени общо 10 проучвания на основание чл.10 от Закона за насърчаване на заетостта.
С 3880 по-малко са безработните, които са се регистрирали в бюрата по труда през април спрямо месец по-рано, съобщиха от Агенцията по заетостта в началото на май. През четвъртия месец на годината над 148 000 са се регистрирали като безработни. С това безработицата в страната през април е 5,2% или с 0,2% по-малко спрямо март, съобщават от агенцията.
През месеца в бюрата по труда са заявени 12 653 свободни работни места на първичния пазар, което е намаление с 14,0% спрямо април 2022 г. Най-много свободни работни места в реалната икономика са заявени в преработващата промишленост (24,5%), хотелиерството и ресторантьорството (20,8%), следват държавното управление (11,6%), търговията (10,7%), административните и спомагателните дейности (4,6%) и строителство (4,4%).
/ВД/
news.modal.header
news.modal.text