site.btaИнститутът INSAIT обяви избраните десет студенти за летния си изследователски стаж


Възпитаници на университети като „Карнеги Мелън“, Станфорд и Масачузетския технологичен институт са сред десетте избрани студенти, които ще участват в лятната стажантска програма за бакалаври на Института INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През тази година рекордните над 4000 студенти от елитни университети от цял свят кандидатстваха за възможността да работят по лятната изследователска програма на българския институт в София, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Сред избраните се открояват трима български представители, които учат в някои от най-престижните университети в света, но избират да се върнат в България, за да трупат опит в INSAIT - в Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към СУ.
Калина Николова е студентка по компютърни науки и математика в Масачузетския технологичен институт (САЩ). Тя е носител на отличия от множество международни състезания, включително на бронзов медал от Балканската олимпиада по математика и на златен медал от международната Жаутиковска олимпиада. Има и значителен опит като асистент-преподавател и академичен съветник в MIT.
Ангел Райчев е студент по компютърни науки и математика в Станфордския университет (САЩ). Участвал е в Международната олимпиада по математика (IMO) и е носител на два бронзови медала от Балканската олимпиада по математика.
Сред избраните е и Маргулан Исмолдаев - студент по компютърни науки и физика в Масачузетския технологичен институт (САЩ). Създател е на платформа за подготовка за състезания по природни науки, която привлича над 2000 ученици месечно. Отличен е със златни и сребърни медали от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика, както и от Международната олимпиада по физика.
Останалите селектирани участници в програмата са: Деванги Шарма (Университет „Карнеги Мелън“), Умут Йозюрт (Средноизточен технически университет), Чeнсин Шао (Университет „Джедзян“), Мина Спасоевич (Белградски университет), Уейлун Ли (Университет „Джедзян“), Ксения Ибрагимова (Московски физико-технически институт), Съсмит Неоги (Индийски технологичен институт, Бомбай).
Летният стаж в INSAIT ще се състои за трета поредна година, като всяко следващо издание бележи ръст в интереса. През 2025 г. програмата отбелязва рекорд както по брой кандидатури (над 4000), така и по международен обхват - кандидати от над 150 държави от пет континента. Сред кандидатите се открояваха медалисти от национални и международни олимпиади, носители на световни награди и млади учени с принос в различни сфери на технологиите.
Селекцията е изключително взискателна - международно жури от водещи учени в INSAIT разглежда всяка кандидатура внимателно, като се правят и технически интервюта. Избраните стажанти ще прекарат между два и три месеца в България, работейки в INSAIT по иновативни проекти под ръководството на изявени изследователи. Те обхващат области като компютърно зрение, сигурен и надежден изкуствен интелект, роботика, езикови модели и други сфери.
Както писа БТА, щастливи сме, че имаме днес Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии - INSAIT, който свети силно на световната карта на развитието на изкуствения интелект, каза през януари тази година министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при представянето на новото издание на EXPLORER - програмата за задържане на млади таланти в България на INSAIT, който е институт към Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски".
INSAIT е модел за задържане на таланти в България, но той е и модел за привличане на таланти от целия свят, за завръщане на български учени и студенти - на най-добрите от цял свят, и съм убеден, че те работят в едно от най-добрите места за развитие на изкуствения интелект, отбеляза тогава министър Вълчев. Той каза, че са си говорили с проф. Мартин Вечев, който е основателят на INSAIT, че математическите ни школи и гимназии са ключови, за да бъдем силна страна в ерата на изкуствения интелект, в която предстоят още по-дълбоки и мащабни дигитални трансформации.
БТА припомня, че Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (Institute for Computer Science, Artificial Intelligence and Technology) - INSAIT, беше официално открит на 11 април 2022 г. в зала 3 на Националния дворец на културата.
Институтът INSAIT беше открит в партньорство с двата най-големи технологични университета на Швейцария - с Федералния технологичен институт в Цюрих (ETH Zurich) и с Политехническия университет в Лозана (EPFL). Институтът стана част от структурата на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
Идеолог за създаването на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии е известният български изследовател проф. Мартин Вечев, който ръководи Лабораторията за сигурни, надеждни и интелигентни системи на ETH Zurich, съобщиха преди три години инициаторите за създаването на института.
/ХТ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина