site.btaВ Тараклия обсъдиха как се изгражда културен живот и как той допринася за развитието на града


Семинарът „Класическа музика от нулата. Монетизация на културата“, посветен на развитието на културна дейност в региони без установени традиции в академичната музика, се проведе в районната Детска школа по изкуствата в Тараклия (ДШИ). В центъра на вниманието беше опитът от създаването на Кахулското филхармонично дружество и неговото влияние върху културния и икономическия живот в града и района.
Лектори и инициатори на срещата бяха ръководителят на Кахулското филхармонично дружество, регионален представител на програмата EU4Moldova: ключови региони в Кахул, мениджърът Людмила Флоря, както и художественият ръководител и директор на Кахулската филхармония Иля Кройтору.
Семинара откриха заместник-председателят на Тараклийския район Андрей Балтаков и директорът на Детската школа по изкуствата Сергей Беров с думи на признателност към организаторите и участниците, подчертавайки значението на подобни инициативи за културното развитие на региона. Те изразиха увереност, че срещата ще вдъхнови нови идеи и партньорства и ще допринесе за създаването на устойчива културна среда в малките градове като Тараклия.
Сред участниците бяха началникът на отдела за култура и туризъм в района Татяна Папурова, административният директор на филиала на Русенския университет в Тараклия Александър Боримечков, представители на образователни и културни институции.
Вниманието на лекторите беше насочено към това как да се развиват културни инициативи в малки градове, където липсва инфраструктура за академично изкуство. Участниците обсъдиха ключови принципи на културния мениджмънт: от изграждането на екип и институционална стратегия до формиране на публика, създаване на система за самофинансиране и преодоляване на бариери пред културното развитие в малките общности. Засегната беше и темата за организацията на мащабни събития – симфонични концерти и творчески лаборатории с участието на местни и международни партньори.
Специална сесия беше посветена на монетизацията на културата и туризма. Дейци на културата и представители на местната власт разгледаха примери за това как културните събития могат да стимулират развитието на инфраструктурата, да привличат инвестиции, да засилват местния туризъм и да изграждат положителен имидж на града. Бяха представени стратегии за икономическа устойчивост чрез културното наследство.
Семинарът завърши с обсъждане на работата с донори и партньори, ролята на международната подкрепа и значението на дългосрочните стратегии за финансиране. Събитието се проведе с подкрепата на ПРООН, УНИЦЕФ и програмата EU4Moldova: ключови региони.
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина