site.btaБългарски художник в Атланта рисува портрети на американски президенти и популярни личности


Росен Райчев е един от най-успелите съвременни български художници. Живее в САЩ от 14 години, но казва за себе си, че винаги ще си остане българин. Роден е на 23 март 1964 г. Започва да рисува още на 6-годишна възраст, завършил е Националната художествена академия като ученик на Светлин Русев, за чието творчество издаде книга, пише BG-voice.com.
Преди да заживее в САЩ, прекарва 5 години в Япония. Известен е със своите портрети - рисувал е Морган Фрийман, Джаки Кенеди, двамата президенти Буш и предшественика им Джими Картър и др.
Сънародникът ни е от малцината художници, които имат способността да пресъздадат феномена на портретното изкуство като форма на историческа памет.
Портретът на Васил Левски е нарисуван през пролетта на 2008 година в ателието на Росен в Атланта. Ценната творба пропътува океана, за да стигне до България на 2 юни в Деня на Ботев през 2010 г.
С портрета на баща и син Буш, сега красящ Президентската библиотека, както и с този на американските президенти на 20 век, българинът се утвърждава като един от водещите и всеобхватни портретни художници в цяла Америка.
Портретите му и самостоятелните му изложби го отвеждат в Япония, страните от Персийския залив, Франция, Англия, Германия, Белгия, Гърция и Близкия изток.
Едно от най-известните творения на Росен е портрет на английския крал Джордж VI - специален подарък от художника за Елизабет II. Идеята за създаването му идва случайно, след като граждани решили да изненадат кралицата по случай диамантената й годишнина. Росен обаче признава, че най-голямо вдъхновение получил от филма „Речта на краля“, посветен именно на Джордж VI.
Любопитна е и срещата на сънародника ни с Морган Фрийман. Запознава ги Андрю Янг, легендарен борец за граждански права, пръв съветник на д-р Мартин Лутър и бивш американски посланик в ООН. Той е личен приятел с носителя на „Оскар”. Идеята е да се срещнат и Росен да го нарисува. Случва се през 2011 г. в Атланта, където Фрийман снима поредния си филм. След като портретът е готов, той е показан след година с тържествена церемония в Атланта. На специалния коктейл по този повод идват кметът на града, губернаторът и местните политически величия. Тогава българинът обявява, че започва следващия портрет на Фрийман, който е за Националната галерия във Вашингтон.
„Моите родители и родителите на съпругата ми живеят в България, както и приятелите и роднините ни, затова се връщаме в България поне веднъж годишно. Нося я в себе си, където и да отида, независимо от обстоятелствата. Давам си сметка, че е известен лукс да живея там, където искам, да работя това, което искам, но в същото време съзнавам, че всичко най-хубаво и ценно е в родината“, споделя художникът.
/МГ/
news.modal.header
news.modal.text