site.btaБългари в Молдова посрещнаха гости от съседно село в рамките на нова междуетническа програма


Над 50 жители на село Колибаш, разположено в Кахулски район на Южна Молдова, прекараха ден в село Кортен, Тараклийски район – едно от основните населени места с българско население в страната. Посещението се състоя в рамките на Националната програма „Mosaic“, започната наскоро от Агенцията за междуетнически отношения на Молдова, съобщават от държавната институция.
Целта на програмата е да насърчи социалното сближаване и диалога между различните етнически групи в Молдова – страна с богато културно многообразие, в която съжителстват молдовции, българи, гагаузи, украинци, роми и други общности.
По време на визитата гостите от Колибаш имаха възможност да се запознаят с ежедневието, традициите и културното наследство на българската общност в Кортен. Програмата включваше посещения на местния музей, църквата, училище, културни и образователни институции, както и участие в ателиета, посветени на фолклора, традиционната кухня и междуобщностното сътрудничество.
„Това не са просто екскурзии. Това са възможности за реален диалог, за взаимно опознаване и изграждане на връзки между хората“, заяви генералният директор на Агенцията Вячеслав Рябчински. По думите му програмата цели да преодолее изолацията между различните етнически групи и да създаде основа за дългосрочно сътрудничество между села и общини.
Събитието завърши с кръгла маса, на която участниците обсъдиха възможности за бъдещи съвместни инициативи. Последва и кратка художествена програма под мотото „Културата, която ни обединява“.
„Ние често не познаваме съседите си. А всъщност живеем близо, споделяме едни и същи проблеми и ценности. Трябва по-често да се срещаме, да си гостуваме и да учим повече един за друг“, сподели кметът на Кортен Степан Танурков при откриването на срещата.
Посетителите от Колибаш останаха впечатлени не само от природата на Тараклийския район, но и от гостоприемството и съхранените традиции на българската общност в Кортен.
Програмата Mosaic, съкращение от Multietnicitatea și Organizarea Societală în armonie și Interacțiuni Comunitare (Многоетничност и организация на обществото в хармония и интерактивност на общностите), започна в края на юни и предвижда поредица от междуобщностни срещи, обмени и културни инициативи. Тя се реализира с подкрепата на държавни институции и местни партньори, като поставя акцент върху практическите ползи от междуетническия диалог в мултикултурна среда като тази в Молдова.
Според организаторите посещението в Кортен е само един от първите примери за това как културата и отвореността могат да изградят мостове между хора и села – не само в рамките на една програма, а и за дългосрочни приятелства и партньорства.
Разстоянието между село Колибаш (район Кахул) и село Кортен (Тараклийски район) в Молдова е приблизително 60 километра по път.
Както БТА писа, според данните от преброяването през 2004 година в село Кортен живеят 3407 души, от които 89,11% са българи. Селото е основано през 1830 година от група български преселници.
/ИКВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина