site.btaКапанският ансамбъл участва в два международни фестивала в Румъния


Разградският Капански ансамбъл участва в 55-ото издание на Международния фолклорен фестивал „Херкулес“ в румънския град Байле Херкулане. На сцената на градчето, известно със своите минерални извори, артистите от ансамбъла плениха публиката с таланта и професионализма си в две поредни вечери, съобщи директорът Светослав Стойчев.
С много страст и ентусиазъм те представиха най-добрите си песенни, танцови и оркестрови изпълнения и на 34-ия Международен фолклорен фестивал „Фестивал на сърцата“, организиран от Дома на културата в Тимишоара, допълни Стойчев.
Тази година във фестивала взеха участие състави от различни краища на света – Гърция, Румъния, Сърбия, Словакия, Словения, Австрия, Грузия, Полша, Парагвай, Македония, Тайланд и България.
Артистите от ансамбъла представиха емблематичните произведения „Разградски песни и танци“, „Варненски танц“, „Осенски ритми“, „Тракийски маками“ и „Любе, любе“, както и китки песни от различни етнографски области на България.
Участниците демонстрираха многообразието от багри, ритми, песни и костюми на своите народи в пет поредни вечери в Парка на розите пред многобройна публика, отбеляза директорът.
В един от дните всички имаха среща с Доминик Фриц – кмет на Тимишоара. Представителите на Капанския ансамбъл поднесоха подаръци и поздрави от името на кмета на Разград, Добрин Добрев. Срещата завърши с пожелания ансамбълът да гостува и на Панаира на киселото мляко в Разград, добави Стойчев.
По време на фестивала бе организирана изложба на национални костюми с превод на брайлова азбука, благодарение на което и незрящите имаха възможност да усетят красотата на фолклорните носии.
В последния ден от турнето ансамбълът гостува в Стар Бешенов – село на 30 километра от унгарската граница, едно от най-представителните селища на банатските българи. С много топлина и сърдечно гостоприемство ги посрещнаха кметът Боно Кукалан, директорът на читалището Павел Велчов и свещеникът Стуяни Мирчов. Срещата бе организирана от Николета Рафаела – преводач и координатор на ансамбъла по време на фестивала. Тя взе интервюта от артистите, които ще бъдат излъчени в специални предавания в радиото и телевизиите, с които работи, отбеляза Стойчев.
Разградчани посетиха и музея на селото, където банатските българи с обич и преклонение към Родината са събрали стари предмети и реликви от бита на предците си. Кметът разказа за успехите си – ремонта на училището и модерната станция за пречистена вода, която е втора по рода си в Румъния, посочи директорът.
След неделната литургия артистите изненадаха присъстващите с кратка музикална програма в двора на храма. Срещата бе изпълнена с много емоции и завърши с кръшно българско хоро. Урокът по родолюбие приключи с подаръци и обещания за бъдещи срещи.
Вечерта в неделя бе поставен емоционален финал на „Фестивала на сърцата“ с представяне на най-добрите песни и танци на участниците на сцената в Парка на розите, добави още Светослав Стойчев.
Наскоро Капанският ансамбъл участва във фолклорния спектакъл „Денят на ансамблите“ в Зала 1 на Националния дворец на културата в София.
/ХК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина