site.btaПещера в Перигор пази климатични архиви на 500 000 години


Пещера в Перигор, Франция, е източник на информация за еволюцията на климата през последните 500 000 години, съобщи АФП.
Климатологът Доминик Женти изследва от 1992 г. досега галериите, разполагащи се на километри под земята.
Метална платформа позволява на туристите да се възхитят на силуетите на коне, нарисувани преди 20 000 години по стените на пещерите, или да се насладят на сталактитите и сталагмитите.
За палеоклиматолога пещерата дава важна информация. Кислородът в дъждовната вода, проникнала в галериите, се натрупва и спомага за образуването на формации от варовик, а въглеродът е свързан с растенията на повърхността над пещерата. Сталагмитите са "регистър" на климата от миналото, обяснява специалистът.
Доминик Женти и Людовик Дево, бивш гмуркач от националния флот, изследват европейските и северноамериканските пещери.
Някои счупени варовикови образувания в пещерите се режат с диамантен трион, за да не се нарушава естетическата привлекателност на съответното място. Женти изследва в лаборатория варовиковия прах от сталагмитите. Той използва спектрометър, за да определи количеството въглеродни изотопи и да "дешифрира" климатичните сигнали. Измерването на уран и торий позволява на климатолога да се върне 500 000 години назад.
Подобни изследвания са правени и в Китай - учен е проследил еволюцията на местните мусони 640 000 години назад.
Хронологичният анализ на въглерод-14 - радиоактивен изотоп на въглерода, в сталагмитите позволява да се улови отпечатъка върху околната среда и в пика на ядрените опити, провеждани в целия свят по време на Студената война. След 1963 г. Москва слага край на ядрените опити в атмосферата.
Данните от пещерите дават възможност да се реконструират циклите в историята на климата от ледниковия период и промяната в земната орбита. Технологичният прогрес позволява и да се изчислят средните температури в минали периоди. Оценката на настоящото глобално затопляне, свързано с човешката дейност, се прави благодарение на сензори, инсталирани от 1993 г. на 35 метра под земята, в стабилна среда. Те отчитат 12,2 градуса по Целзий. Преди 30 години Женти е измерил 11,1 градуса по Целзий. Това е изключително голямо затопляне за толкова кратък период от време, казват специалистите.
"Вече познаваме резките промени от климатичните цикли в миналото, но никога досега не е имало толкова бързо затопляне за толкова кратък период", казва Женти.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text