site.btaТри споразумения за сътрудничество бяха подписани в рамките на двустранна среща за икономическо сътрудничество между България и китайската провинция Съчуан


Три меморандума за сътрудничество бяха подписани в рамките на двустранна среща за икономическо и търговско сътрудничество между китайската провинция Съчуан и България, проведена днес в столичния хотел "Милениум София". Събитието, на което присъстваха представители на китайския и български бизнес, както и официални лица от администрациите на двете страни, бе организирано от Народното правителство на провинция Съчуан.
Трите проекта за сътрудничество са подписани въз основа на предварително активно договаряне между провинция Съчуан и България, стана известно от думите на Юй Хуей, заместник-директор на Бюрото за икономическо сътрудничество на провинция Съчуан.
Меморандум за сътрудничество бе подписан между Китайския съвет за насърчаване на международната търговия, клон Съчуан, и българското Национално сдружение на малкия и среден бизнес.
Рамково споразумение за стратегическо сътрудничество в продажбите между китайската компания "Sichuan Huiyu Pharmaceutical Co" и българската "Новамед Трейдинг" (Novamed Trading), а между българската компания "Грийн Енерджи Съплайър" (Green Energy Supplier) и китайската "Тонгуей" (Tongwei) бе подписано споразумение за стратегическо сътрудничество в дистрибуцията.
Конференцията бе открита от Дун Уеймин, вицегубернаторът на провинция Съчуан. "Всички знаят, че Съчуан е родината на пандите, но тя не е само дом на пандите. Съчуан е икономически, научен, образователен, логистичен център и център за международни връзки на Западен Китай", каза Уеймин.
По думите му, България заема ключово място между Европа и Азия с предимства като достъп до големия пазар на Европейския съюз и ниските инвестиционни разходи.
"Надяваме се да задълбочим търговското сътрудничество и да споделим бизнес възможности по Пътя на коприната", каза той, посочвайки, че Съчуан е най-близкият логистичен център от Европа до Китай с обширен пазар, достигащ до близо 400 млн. души в Централен и Западен Китай.
"Надяваме се да задълбочим индустриалното сътрудничество и съвместно да работим на пазара на ЕС. България има добра индустриална база и прилага на практика зелената трансформация на Европа. Тя има голям инвестиционен и партньорски потенциал в областта на автомобилната индустрия, новите енергийни източници, информационната индустрия и комуникациите", каза Дун Уеймин.
Той акцентира върху богатото културно и историческо наследство и на двете страни, добавяйки, че по случай 10-годишнината от присъединяването на България към инициативата "Един пояс, един път" се надява, България и Съчуан ще насърчат сътрудничеството на ново равнище.
По думите на Уан Мин, временно управляващия посолството на Китай в България, Китай ще насърчава отворената икономика на високо ниво. Тя отбеляза, че за 16-а поредна година Китай е вторият по-големина пазар за внос в света, като ще продължи да реализира потенциала си чрез изграждане на пазар, споделян от целия свят.
"Китай и България имат дълбоко традиционно приятелство и стабилно развитие на стратегическото си партньорство", каза Мин, добавяйки, че между 2015 г. и 2024 г. обемът на двустранната търговия между двете страни е нараснал от 2 млрд. щатски долара на 4 млрд. щатски долара.
"В областта на индустриалното развитие предимствата на Китай и България взаимно се допълват и има широко пространство за сътрудничество", каза Уан Мин.
Заместник-министърът на икономиката и индустрията Дончо Барбалов заяви, че дългогодишните отношения между България и Китай, както и устойчивият икономически напредък в нашата страна дават увереност, че настоящата среща ще доведе до ползотворни резултати и за двете страни.
"Българският бизнес има траен интерес да търси нови възможности за увеличаване на експорта към китайския пазар. Нашата страна се стреми за привличане на китайски инвестиции в сектори, в които страната имат традиционни предимства и такива, които осигуряват висока добавена стойност и иновации, които осигуряват висока конкурентопособност на икономиката", каза той, добавяйки, че България разглежда развитието на търговските и икономически връзки с Китай в контекста на членството в ЕС, Шенгенското пространство и предстоящото приемане на еврото от следващата година.
Заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева посочи, че Съчуан и България са два региона, богати на история, красота и културни традиции, като предлагат на посетителите си незабравими изживявания.
"Нашата цел трябва да надхвърля разглеждането и преживяването на забележителности. Нека разработим програми за студентски обмен, художествени изложби, културни фестивали и съвместно опазване на наследството. Нека насърчим сътрудничеството между туристически агенции, културни институции и местни власти", каза тя.
По думите ѝ, Китай е един от най-големите и най-бързо развиващите се пазари за изходящ туризъм в света, като България се намира в идеална позиция да привлече китайски туристи, търсещи автентични преживявания.
"Ако работим заедно за по-добра свързаност и реклама можем да отключим нови вълнуващи възможности", каза Георгиева.
Мила Ненова, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, презентира накратко пред аудиторията мерките за насърчаване на инвестициите у нас и основните предимства на страната ни като инвестиционна дестинация.
"В днешния стратегически несигурен свят, в момент, в който се променят динамиките на световните пазари, България представлява един остров на стабилност, на сигурност и на гаранции за инвеститорите, които идват в България", каза Ненова.
По думите ѝ, България е индустриална държава, като над 30 процента от брутния ни вътрешен продукт идват от производство.
По думите на Десислава Дончева, председател на Управителния съвет на Българо-китайската камара за индустриално развитие, сътрудничеството с провинция Съчуан може да бъде надградено чрез иновативни съвместни инициативи в областта на иновациите, технологиите и търговията.
"Вярваме, че заедно ще превърнем споделените идеи в реалност за общ напредък и просперитет", каза тя.
/ЕС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина