site.btaСпаси София предложи как да се компенсират пътуващите с карти


„Гражданите трябва да получават компенсации при форсмажорни прекъсвания на градския транспорт.“ Това заявиха от Спаси София днес в отговор на безпрецедентната транспортна блокада в София между 14 и 19 май 2025 г., когато целият наземен градски транспорт спря за шест дни. След като кметът Терзиев съобщи, че ще се търсят начини пътуващите с карти за градския транспорт да бъдат компенсирани за периода, в който услугата беше прекратена, общинските съветници Борис Бонев, Гергин Борисов и Христо Копаранов внесоха доклад с конкретни предложения за промени в Наредбата за пътуване с обществения транспорт.
„Целта е ясна – Центъра за градска мобилност да има механизми за компенсация на пътниците с дългосрочни превозни документи при спиране на услугата“, обясни Гергин Борисов – член на комисията по транспорт и пътна безопасност.
Предложението е при форсмажорно преустановяване на услугата, когато заместващ транспорт не е осигурен, притежателите на дългосрочни превозни документи по редовна и преференциална тарифа да избират как да бъдат компенсирани. „Ще има две ясни форми за компенсация – прихващане от стойността на превозната услуга за бъдещ период или удължаване на срока на валидност на картата с броя дни, в които транспортът не е функционирал„, обяснява председателят на партията Борис Бонев.
От Спаси София предлагат и възможност компенсацията да се прилага автоматично, след заповед на изпълнителния директор на Център за градска мобилност (ЦГМ) или с решение на Столичния общински съвет, без нужда от допълнителни документи и формуляри от страна на гражданите. „Така при сериозни нарушения в услугата – какъвто беше случая последните шест дена, пътниците няма да се налага да попълват заявления“, обяснява адв. Копаранов.
В новия текст е заложено установяването на форсмажорните обстоятелства да се извършва служебно от ЦГМ, като не се изискват доказателства от гражданите. Допълнително, се регламентира подаването на заявления онлайн или на каса, с минимални усилия от страна на засегнатите.
„„Център за градска мобилност“ ЕАД, продавайки карти, на практика сключва договор с гражданите. Липсата на процедура за компенсации при непредоставена услуга създава риск от правни претенции и съдебни разходи, които могат да натоварят бюджета на дружеството“, допълва адв. Копаранов.
От Спаси София очакват, че Столичният общински съвет – като принципал на транспортните оператори – ще приеме предложенията, за да се гарантира справедливо отношение към пътниците и да се избегнат бъдещи недоволства и хаос при подобни кризи.
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина