site.btaОБНОВЕНА "Да, България" настоява за осигуряване на равен достъп и качествено образование с предлагани от тях законодателни промени
"Да, България" настоява за разширяване на реформата в сферата на училищното и предучилищното образование и осигуряване на равен достъп и качествено образование. Проблема застъпи Елисавета Белобрадова при откриването на кръгла маса за представяне и обсъждане на предложен от "Демократична България" законопроект за промени в Закона за предучилищното и училищното образование, свързани с необходими промени в образователния сектор.
Както знаете, още от предходното правителство, в което министър на образованието бе Галин Цоков и сегашният министър бе председател на комисията по образование в НС, а и преди това, се заговори, че трябва да има реформа, посочи в уводните си думи Белобрадова.
„Трябва да има реформа, която да осигури равния достъп на учениците и качественото образование в страната и да се поправят доста от проблемите, които в момента съществуват в образователната система. Още тогава се започна работа по една реформа в рамките на образователната система, заедно с МОН и с комисията по образование и наука започнахме тази работа. Тя доведе до сегашния момент да имаме законопроект, който предстои да бъде внесен", посочи Белобрадова. Какво наложи създаването на наш законопроект първо трябва да отбележим, че този законопроект не цели да има някакво състезание кой законопроект е по-добър и противопоставяне, а по-скоро да представим визията за нещата, които смятаме, че са пропуснати в законопроекта на Министерския съвет, разясни Белобрадова. Тя засегна темата за ранното детско развитие, като изтъкна, че то трябва да стане обща цел между Министерство на образованието и науката и Министерство на здравеопазването.
Белобрадова посочи, че за ранното детско развитие нищо не е свършено в България от години, както по отношение на концепцията, така и по отношение на залагането на стандартите в рамките на образователната система. По отношение на обхвата на това развитие депутатът посочи, че първо трябва да си кажем, че достъпът на децата до всякакви институции, е изключително ограничен в България, допълни тя.
Ние трябва да разширим достъпа до системата на яслена грижа, след това трябва да осъвременим качеството, добави Белобрадова. По думите й възвращаемостта на инвестицията в образование е най-висока в годините между нула и три и оттам нататък само пада надолу. В България нямаме навика да говорим за това какво означава ранно детско развитие, отбеляза Белобрадова и посочи, че това е комплексната грижа, която има медицински, социален и образователен аспект и всъщност ще предпостави стабилността на образователната система в следващите години. Системата на ранно детско развитие е от нула до шест и в нея трябва да влизат, както яслите, така и детските градини. Много от нещата, които ние пропуснем във възрастта от нула до шест години, след това нямат абсолютно никакво наваксване в рамките на училищна възраст, добави Белобрадова.
По отношение на предмета религия Белобрадова каза, че предлагат друг подход, в който религията като предмет остава избираем. Това, което прави нашият законопроект, е да предложи да няма ограничение в броя на учениците, които могат да заявят да учат избираемо религия, което означава, че всяко едно дете трябва да има достъп до този предмет, но избираемия характер да остане, разясни Белобрадова.
Подкрепяме предмета „Добродетели“ да бъде задължителен, но го фокусираме върху истинските нужди на българското общество, разясни още депутатът. Тя настоя, че когато говорим за ценностите и добродетелите, ние не можем да стоварваме отговорността само върху децата. Ценностите и добродетелите се учат у дома до голяма степен. В тази връзка, ако училищата ще поемат отговорността да възпитават децата в ценности и добродетели, абсолютно задължително е, родителите да бъдат включени в този процес, настоя депутатът.
По думите на Белобрадова, ако ще има час по добродетели, то трябва да се осигури възможността родителите да поемат голямата част от отговорността и да споделят програмата по добродетели с децата си. В рамките на този модул за нас трябва да бъдат залегнали принципите и ценностите на Конституцията на България, Хартата на основните права на ЕС, Европейската конвенция на правата на човека. За нас това са отправните точки, заяви Белобрадова.
Призоваваме този предмет, ако бъде приет такъв, да бъде с активното участие на родителите и да не позволяваме децата да бъдат отговорни за това какви ценности изповядва, както българското общество, така и българското семейство, добави Белобрадова.
/ТНП/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина