site.btaКогато обичаш истински нещо, трябва да му се отдадеш напълно, за да постигнеш желаното, каза за БТА ултрамаротенецът Антон Кадиев


Когато човек истински обича нещо, трябва да му се отдаде напълно, за да постигне желаното, каза в интервю за БТА ултрамаротенецът Антон Кадиев от Смолян. Един от любимите му девизи е сентенцията на Пенчо Семов - „Любов, труд и постоянство“. И успява да я следва и да печели състезания с подобряване на рекорди.
През уикенда 28-годишният мъж участва в маратона „Дунав 24 часа бягане", който се проведе на градския стадион в Русе. Кадиев пробяга за едно денонощие 255 километра и 640 метра и успя да подобри с два километра и 541 метра най-доброто постижение до момента в България.
Антон започва да бяга на дълги разстояния преди четири години. Казва, че тогава не е бил постоянен, по-скоро като начин за разпускане след работа. Последните две години обаче практикува маратона целенасочено.
„Като спортно хоби ми е. Но и голям принос има баща ми и резултатите, които е постигнал във времето. Така открих лична мотивация да се изявявам в тези среди“, споделя Антон.
Бащата му Руско Кадиев – един от най-добрите маратонци в близкото минало, който е шесткратен победител в ултрамаратона „Обиколката на Витоша“ и единственият българин - победител в ултрамаратона „Спартатлон“ между Атина и Спарта, с дължина 245,3 километра. Времето, за което Руско Кадиев печели състезанието - 24:08:13, е най-доброто до момента.
Последното състезание на Антон в Русе е в дисциплината 24 часа бягане, като победител става този, който постигне най-много пробягани километри. „Когато човек иска да даде всичко от себе си, да гони високи резултати, означава бягане докрай. Имах няколко спирания, като за денонощието ми се събраха 15 минути“, допълва още Антон Кадиев.
Ултрамаратонецът не скрива, че по време на бягането има много трудности, но професионалният подход на самия бегач е от особена важност - как ще подходи към самия проблем, и как би го разрешил. Най-честите проблеми са крампите, допускане на грешки с липса на храна и хидратация, както и неразпределяне на силите. „Става въпрос за много дълго бягане, което е монотонно, няма динамика и е много важно човек да разпредели правилно силите, за да може да направи равномерно бягане“, казва Кадиев.
Антон Кадиев е завършил УНСС – икономист е по професия, и работи като личен финансов консултант. Намира много прилики между професията, с която се занимава и хобито – маратонът, и казва, че и двете неща изискват изключително голямо постоянство, целенасочен и постоянен труд.
За себе си споделя, че е от вечерните бегачи, като в най-лошия случай се стреми на ден да е пробягал минимум 10 километра. Когато се подготвя за състезание седмично бяга между 15 и 18 часа, което е около 200 км.
Преди месец и половина Антон Кадиев стана победител в градския ултрамаратон в София в Южен парк, едни от любимите му бягания „Спринг 360“. Там участва в 12-часова дисциплина и постига 145 км и 490 м, резултат, който го подрежда на второ място в категорията за най-добро българско постижение и най-добро време на българин в състезанието.
Участвал е в маратони в Белград, Атина, Ксанти. В плановете му за годината влиза състезанието „Витоша 100“, който определя като емблематичен ултрамаратон за България. Но целта му е да участва през 2026 г. в „Спартатлон“, тъй като с бягането на състезанието в Русе вече е гарантирал участието си за догодина.
/ТНП/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина