site.btaПреподавателите от ФЖМК на СУ написаха едни от най-забележителните книги на българската научна мисъл, каза министър Сашо Пенов
Преди 70 години в Софийския университет "Св. Климент Охридски" се полагат основите на образованието по журналистика и масова комуникация в България. Освен с промяната на технологиите, образованието по журналистика се е развивало и продължава да се развива в много динамична социална среда, каза служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов на академичното тържество за честването на 70 години от създаването на специалността "Журналистика" във Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) на висшето училище.
В новата плуралистична среда българските журналисти, а и завършилите в специалностите по комуникации, получиха много възможности, но и се сблъскаха с новите предизвикателства. През всички тези години обаче от университетската скамейка на специалността излязоха няколко поколения водещи български журналисти, с огромно влияние върху културата и с огромен принос за развитието на гражданското общество в България, подчерта министър Пенов.
Той каза, че преподавателите от ФЖМК са написали едни от най-забележителните книги на българската научна мисъл и с това са допринесли за авторитета на факултета в Софийския университет и за неговия международен престиж. "Днес страната ни, българската журналистика и българската наука са изправени пред сериозни предизвикателства, още преди да преживеем пандемията и избухването на войната, само на няколкостотин километра от границата ни, България се оказа и се задържа на едно от най-задните места в класациите за свободата на словото в световен мащаб. Доказа се, че има достатъчно методи за насаждане на цензури, българските журналисти и медии често са обект на критики, но те са и жертви на това състояние на обществото, икономиката и държавата. Всички ние, преподаватели и студенти, трябва ясно да си даваме сметка за трудностите, но и за огромната отговорност на тези, които са били преди нас, пред българското общество и пред бъдещите поколения, за преодоляване на тези нежелани тенденции", заяви образователният министър.
Проф. Сашо Пенов се обърна и към студентите, като подчерта, че ФКМЖ е възпитавал лидери и добави, че те са бъдещите лидери на българския народ. "България има нужда от журналисти и медии, които не само и не просто информират, но и възпитават активни граждани за развитието ни като справедлива, социална, правова и европейска държава, в която всички желаем и мечтаем да живеем", каза министърът.
Приветствие към ръководството на ФЖМК и към неговия декан проф. д-р Веселина Вълканова отправи и заместник-ректорът на Софийския университет доц. д-р Георги Вълчев. Той каза, че днес е изключително важен и тържествен ден, защото се отбелязват 70 години от създаването на специалността "Журналистика" в Софийския университет и се връчват дипломите на випуск - 2022 г.
На академичното тържество днес президентът Румен Радев връчи Почетния знак на държавния глава на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" за 70-годишнината от създаването на специалността "Журналистика". Отличието беше получено от декана на ФЖМК проф. д-р Веселина Вълканова на академичното тържество за 70 години на специалността "Журналистика".
За цялостен принос в развитието на образованието по журналистика и за изследванията по медии и комуникации с Почетния знак със синя лента на Софийския университет беше удостоен проф. дфн Милко Петров, дългогодишен преподавател и изследовател във ФЖМК.
В препълнената аула на Софийския университет присъстваха генералният директор и заместник-генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) - Кирил Вълчев и Евгения Друмева, Петко Азманов - главен редактор на Дирекция "Международна информация" в БТА, генералният директор на Българското национално радио Милен Митев, представители на медии, сред които и много телевизионни журналисти, служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов, преподаватели и студенти.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text