site.btaДепутати от опозицията в Северна Македония поискаха да им бъде предоставен договорът за изграждане на Коридори 8 и 10 Д


Девет депутати от опозиционната ВМРО-ДПМНЕ, които притежават сертификати за достъп до класифицирана информация, поискаха от премиера на Република Северна Македония Димитър Ковачевски да получат достъп до договора за строителството на Коридор 8 и Коридор 10-Д.
Напрежението около клаузите в договора продължава, след като от опозицията отказаха да гласуват поправките в девет закона, от които един правителството оттегли, които произтичат от този договор. Строителството на двете магистрални отсечки ще бъде осъществявано от консорциума „Бехтел и Енка”, но според опозицията в договора има клаузи, които обвързват депутатите да направят различни законови промени, в противен случай държавата дължи неустойки по него.
След като стана ясно, че договорът е конфиденциален и няма да бъде оповестен публично, депутати от опозицията поискаха достъп до него, позовавайки се на сертификатите си за достъп до класифицирана информация.
„В договора има клаузи, които ощетяват бюджета и са в полза на частната фирма, особено след като стана ясно, че правителството се е ангажирало да удължи работната седмица от 40 на 60 часа, което е против трудово-правните отношения и противоречи на решението на Конституционния съд, което следва да е окончателно. Подобно продължение в самия законодателен орган би означавало нарушаване на решението на Конституционния съд, което е престъпно деяние”, заяви пред медиите депутатът от ВМРО-ДПМНЕ и бивш министър на външните работи Антонио Милошоски.
В аргументите на подписалите писмото депутати пише, че за тях е важно да видят договора, за да преценят дали да гласуват поправките в законите, които бяха внесени за разглеждане по бързата процедура.
В изявление пред медиите днес, след посещение в община Бутел, за да инспектира строителството на най-голямата социална сграда в страната, Ковачевски отново повтори, че договорът е от 400 страници и в него има данни, които са фирмена тайна. Що се отнася до промените в Закона за работното време, който предизвика най-много напрежение, заради поправката, според която то може да бъде повече от 40 часа, Ковачевски каза, че според действащите законови решения в страната и сега, в Северна Македония работната седмица може да е повече от 40 часа и има голям брой работници, които работят по 50 часа по свой избор и с тяхно съгласие.
/МД/
news.modal.header
news.modal.text