site.btaМинистър Христов и работодателски организации: Програмата за компенсации за електроенергия трябва да продължи, но и да бъде по-ефективна


Програмата за компенсации за електроенергия трябва да продължи, но и да бъде по-ефективна. Около тази теза се обединиха служебният министър на енергетиката Росен Христов и представители на работодателски организации на среща днес, съобщиха от енергийното ведомство. И двете страни изразиха мнение, че с компенсациите се е постигнало стабилизиране на индустрията, което от своя страна е довело до запазване на заетостта, увеличаване на конкурентоспособността на българските фирми, за което свидетелстват значително увеличените износ, работни заплати и приходи в бюджета.
На срещата бе договорено да се създаде работна група под ръководството на министерството, която да разработи още по-ефективен механизъм за прилагане на програмата за компенсации, така че да има пряк ефект върху намаляване на инфлацията, постигане на енергийна ефективност и увеличение на дела на възобновяемите източници (ВЕИ) за собствено потребление. В тази връзка бяха обсъдени практики, които прилагат други държави от ЕС, и възможностите им за внедряване в България, както и адаптирането им към местните условия.
БТА припомня, че компенсациите за електроенергия за бизнеса до края на годината ще бъдат в размер на 100 процента от разликата между реалната средномесечна борсова цена на сегмента "Ден напред" на Българска независима енергийна борса за съответния месец и базовата цена от 200 лева за мегаватчас (MWh).
Отчетена беше ролята на енергетиката и необходимостта да се обезпечи оптималното функциониране на всички генериращи мощности, за да може да се генерират средства за програмата за компенсации, допълват от пресцентъра на Министерството на енергетиката.
Работодателите имат ясни приоритети за развитие на индустрията и защита на интересите както на предприятията, така и на крайните потребители. "Тези приоритети изцяло се подкрепят от Министерството на енергетиката и това позволява едно плътно сътрудничество както на ръководно, така и на експертно ниво с обща цел - ефективно използване на държавните средства", изтъкна министър Христов.
От своя страна представителите на работодателските организации отново подчертаха, че компенсациите не са "помощи", а връщане на надвзетото от предприятията в резултат от изкривения пазар. Другата седмица ще се проведе първото заседание на работната експертна група, която в кратък срок ще излезе с конкретни предложения.
В срещата участваха: Добрин Иванов - изпълнителен директор на АИКБ; Добри Митрев - председател на УС на БСК; Васил Тодоров - главен секретар на БТПП; Любомир Левичаров – ръководител на отдел "Икономически анализи и политика", БТПП; Константин Стаменов - председател на УС на БФИЕК, КРИБ; Ивайло Найденов - изпълнителен директор на БФИЕК, КРИБ; доц. Нончо Димитров - експерт по енергийна сигурност, ССИ; Николай Кискинов - експерт по енергетика, ССИ, се посочва още в съобщението.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text