site.btaПреди 25 години е обявено създаването на Г-100 в България - клуб на интелектуалци и икономисти


На 25 юли 2000 г. е обявено създаването на Г-100 в България ("Клуб 100") от опозиционно мислещи и дискутиращи интелектуалци и икономисти, като кадрови потенциал за бъдещо управление на страната, сочи информация на отдел "Справочна" на БТА. Част от инициаторите на клуба са Петър Дертлиев, Кръстьо Петков, Георги Първанов, Николай Слатински, Ивайло Калфин.
В емисиите на БТА четем за създаването на клуба и за неговите инициативи:
"Клуб 100" си поставя за цел да обедини интелектуалния потенциал на нацията, обяви Петър Дертлиев
София, 25 юли 2000 г. /БТА/ Формация на свободния размисъл, която ще събере интелектуалния потенциал на нацията. Така почетният председател на БСДП Петър Дертлиев обяви официално на пресконференция днес създаването на "Клуб 100". На пресконференцията присъстваха част от инициаторите на клуба - Кръстьо Петков, Георги Първанов, Николай Слатински, Ивайло Калфин.
Този форум не се създава по партийна инициатива, а е възможност за диалог между партиите, сдруженията и останалите граждански формации, каза Георги Първанов. Той уточни, че членовете на клуба представляват себе си, а не партиите си. Те ще предлагат решения на местни и национални проблеми.
Първата дискусия на клуба ще бъде в четвъртък. Темата е "Ресурси и рискове на бъдещото управление", а първите лектори ще са икономическият наблюдател от Лондон Димитър Иванов, бившият финансов министър Стоян Александров и проф. Иван Ангелов.
Поканени на дискусията са 150 души от всякакви формации и повечето са потвърдили участието си, съобщи Кръстьо Петков. Първанов добави, че по негова информация ще присъстват и представители на ДПС - кметове и членове на ръководството. Националната сигурност е тема на следваща дискусия, втората или третата, съобщи Николай Слатински.
Клубът няма да бъде официално регистриран. Според Петър Дертлиев няма нужда от специална регистрация по закона за партиите или по закона за лицата и семейството. Не се предвижда и специално ръководство, каза Кръстьо Петков. Вероятно няколко души ще се заемат с организацията и координацията на дискусиите. Дейността на клуба ще се финансира от лични вноски на участниците.
*****
Проблемът и на БСП, и на СДС е недоимъкът на народа, смята Петър Дертлиев
София, 27 юли 2000 г. /БТА/ Бедата, от която страдат и БСП, и СДС, е недоимъкът на хората, каза почетният председател на БСДП и член на Инициативния комитет "Клуб на 100-те" Петър Дертлиев днес на дискусия на тема: "Ресурси и рискове на бъдещото управление". В дискусията участват представители на граждански сдружения, интелектуалци, научни работници, политици. На откриването присъстваха и дипломати.
Лидерът на БСП Георги Първанов, Ирина Бокова, Стоян Александров - и тримата членове на Инициативния комитет на клуба, също бяха на откриването. Тази страна е в огромна беда, каза Петър Дертлиев. Според него още в началото на реформите в Югоизточна Европа нито Изтокът, нито Западът са били готови за тях. Липсата на средства за образование и за здравеопазване, за жилище, е страдание на целия народ, каза политикът. Според него е дошло времето на свободно изразената и работеща колективна мисъл. Д-р Дертлиев отбеляза, че "Клуб 100" не е прикачен към нито една политическа формация.
*****
"Клуб 1000" е изразил пред посланика на САЩ позиция, че е за коалиционен кабинет
София, 9 август 2000 г. /БТА/ Представители на "Клуб 100" са заявили пред посланика на САЩ у нас Ричард Майлс, че са за коалиционен кабинет. Това съобщи пред журналисти днес председателят на клуба д-р Петър Дертлиев.Американският посланик се е интересувал дали клубът е партиен или не е. Участниците в срещата са заявили, че клубът не е партийно ангажиран, каза Дертлиев.
Според Петър Дертлиев посланик Майлс е проявил особен интерес към позицията им по въпросите на външната политика на България. Заместник-председателката на ДПС Емел Етем каза, че движението ще използва дискусиите в клуба при изработването на управленската си програма.
*****
"Клуб 100" иска гаранционен фонд, от който общините да получават пари при неизпълнение на приходите
София, 13 септември 2000 г. /БТА/ В бюджета за 2001 г. да се предвиди гаранционен фонд, от който при неизпълнение на приходите на общините, да се покриват разликите. Около това становище се обединиха днес на дискусия за проблемите в общините членове на "Клуб 100". БСП ще отстоява искането при приемането на бюджета за следващата година.
Депутатът от парламентарната група на Демократичната левица Тодор Костадинов обясни пред БТА, че става въпрос за приходите в общините, които зависят от държавата. Идеята била чрез този фонд държавата да гарантира, че общините ще получават приходите, които тя е планирала.
В изказването си председателят на Сдружението на общините Костадин Паскалев (кмет на Благоевград) каза, че неразплатените средства в общините са над 200 милиона лева. Според него затова е възможно в последните месеци на тази година да се очакват "сериозни социални сътресения".110-те милиона лева, които финансовото министерство ще отпусне до края на годината за подпомагане на общините, трябва да се разпределят по точни правила, съгласувано със Сдружението на общините, каза Паскалев.
На дискусията присъстваха лидерът на БСП Георги Първанов, двамата му заместници - Георги Божинов и Румен Овчаров, заместник-председателят на ДПС г-жа Емел Етем, председателят на ОБТ Кръстьо Петков, Ивайло Калфин от политическото движение "Социалдемократи". Не бе забелязан председателят на БСДП Петър Агов, нито някой от заместниците му.
*****
България няма модел за сближаване на законодателството с европейското право, според изследване на юристи и политолози
София, 12 декември 2000 г. /БТА/ България все още не е изградила свой модел на хармонизиране на законодателството с европейското право. Това е един от изводите в книгата "Мониторинг на процеса на присъединяване на България към Европейския съюз: 2000", представена днес от "Клуб 100" и от фондация "Фридрих Еберт".
Книгата се финансира от Пакта за стабилност в Югоизточна Европа, съобщи координаторът на Клуб 100 Ирина Бокова. Изследването е направено от 12 икономисти, юристи, политолози и експерти в социалната сфера. В седемте глави на книгата те анализират напредъка и пропуските в процеса на присъединяване, както и препоръки за решаване на проблемите във всички области на политическия, икономическия и социалния живот.
Подобни анализи се правят в страните от Люксембюргската група, съобщи Ирина Бокова. По думите й появата на книгата в България в този момент е важна, заради изваждането на страната от негативния визов списък и в контекста на приключилата среща на върха в Ница.На официалното откриване присъстваха лидерът на БСП Герги Първанов, депутати от БСП и от ДПС.
/ДС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина