site.btaИталия връща на Етиопия последната част от обелиска от Аксум преди 20 години - на 25 април 2005 г.


Италия връща на Етиопия последната част от обелиска от Аксум преди 20 години – на 25 април 2005 г., сочат световните агенции.
Обелискът от Аксум – частица от африканската култура и наследство в североизточната част на Етиопия, близо до съвременната граница с Еритрея, в продължение на векове се е развивало кралството Аксум. Днес там се откриват само руините му при съвременния град Аксум. В древната си мощ Аксум е най-могъщата държава между Източната Римска империя и Персия, сочи информация в сайта на световната организация ЮНЕСКО. Запазените паметници в района датират от I до ХIII век сл. н. е.
Между I век пр.н.е. и I век от н.е. регионът на Аксум постепенно става част от римския търговски път по Червено море и северния Индийски океан, чак на изток до Индия. Аксум се превръща във врата за търговия от африканския хинтерланд до брега на Червено море. През I век от н. е. аксумците разширяват своя политически и икономически контрол към Червено море, Източната пустиня в Судан и вероятно горната част на долината на Нил. През II век в Аксум е установена силно централизирана държава с определена социална йерархия, а през следващия век Аксум става столица на голяма териториална държава с активна външна политика. По това време той доминира върху територия, простираща се до крайбрежието на Червено море, западната Суданска низина и регионите на запад от река Текезе. Държавата контролира Югозападна Арабия.
Сериозни промени в страната се свързват с навлизането в началото на IV век на християнството. През следващите няколко века християнството се консолидира като държавна религия. В края на VII век християнското кралство постепенно се изолира от търговията в Червено море заради разпространението на исляма в Североизточна Африка. Арабски източници пишат, че в края на IХ век кралството заема голяма територия, но столицата вече не се намира в Аксум. Според информации в етиопските традиционни източници Аксум е бил унищожен през Х век от нашественици от Юг, водени от езическата кралица Гудит, сочи справката на ЮНЕСКО.
Кралство Аксум и Европа
В най-силния си период между III и IV век от н.е., кралство Аксум е било добре познато на гърците и римляните, на византийците, арабите и персите. Ехото от славата му достига чак до Китай.
Средновековна Европа обаче забравя Аксум и систематични исторически и археологически изследвания не се провеждат до XX век, сочи ЮНЕСКО.
През първата половина на ХХ век Африка става арена на европейски завоевателни интереси отново. Между 1935 и 1937 г. в района се води Втората италианско-етиопска война.
Аксум попада в италианска власт преди близо 90 години. В средата на октомври 1935 г. войските на фашистка Италия превземат свещения град. Информации може да открием в “Български бюлетин” на БТА:
Рим, 14 октомври 1935 г. /Хавас/ Превземането на Аксум от италианските войски изглежда сигурно, макар и да не се потвърждава официално. Градът, обсаден от няколко дни, се бил предал без съпротива.
***
Рим, 14 октомври 1935 г. /Хавас/ Специалният дописник на “Лаворо Фашиста” дава следните подробности, относно падането на Аксум. Генерал Де Боно получил тая сутрин посещението на Абуна на Аксум, т.е. на коптския владика на Свещения град, които му предал ключовете на града. Висшият етиопски духовник бил облечен в своите църковни одежди и пристигнал, заобиколен от по-видните представители на подчиненото му духовенство.
Патрулите, съставени от италиански туземни войници от 23-и полк, по време на една своя разузнавателна операция, стигнали до първите къщи на Аксум почти без да срещнат съпротива. Подкрепленията следвали на едно късо разстояние.
По цялото протежение на италианския фронт се забелязва, че жителите на окупираната област, които са били принудени да избягат, се завръщат в напуснатите домове със своя добитък. (…)
***
Азмара, 14 октомври 1935 г. /Хавас/ След като бяха водени преговори, понеже Италия не желаеше да третира свещения град Аксум като неприятелски град, религиозните и военни власти на Аксум отидоха в Адуа, за да заявят на генерал Де Боно, че се подчиняват. (…)
***
Рим, 15 октомври 1935 г. /Хавас/ Линията Адиграт-Адуа-Аксум е организирана сега така, че да може да послужи като база за едно ново италианско настъпление. (…)
След завземането на Аксум италианците решават да вземат и да отнесат в Рим една от откритите на място стели, която през следващите години си спечелва името Обелискът от Аксум.
Стелите на Аксум са сред най-големите архитектурни забележителности на древна Африка, отбелязват от ЮНЕСКО. Учените смятат, че това са най-отличителните паметници в района и най-вероятно са издигнати, за да отбележат родословия, а не отделни лица. Те варират от прости неоформени монолити в естествена форма до симетрични и изваяни монолити. Височината им варира от около два метра до над 30.
Във времето стелите се развиват и тези, издигнати за отбелязване на гробниците на кралете и техните елити, са с все по-големи размери и изтънченост. Такъв пример са паметниците от края на IV до началото на VI век от н.е., когато кралство Аксум достига върха на своята мощ и богатство.
Аксумският обелиск, на който специалистите са дали името Стела 2, свидетелства за това славно минало. Тя е втората по големина стела в археологическия обект. Построена е в огромен мащаб, съизмерим с мащаба на самия Аксум. Тя е висока 23,4 метра и тежи 152 тона.
Обелискът е на около 1700 години. Считана за един от най-добрите примери за архитектура от висотата на Аксумската култура, стелата вероятно е била вандализирана по време или веднага след упадъка на Аксумското кралство, смятат учените. Тя е била счупена на пет части.
След договор между Италия и Етиопия, подписан през 1949 г., италианското правителство приема да върне паметника. Междувременно руините на Аксум са включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство през 1980 г.
Поради различни причини връщането на Стела 2 се забавя с повече от 50 години и се случва едва през април 2005 г. Обелискът е нарязан на три части и транспортиран от самолети “Антонов” до Аксум.
Информация за процеса по връщането на паметника откриваме в емисиите “Международна информация”, “Забава и знание” и “Пресфото - БТА”. На 5 март 1997 г. в емисията “Пресфото - БТА” четем следното съобщение за изпратена по телефото снимка от ЕПА:
Италия, 5 март 1997 г. Аксумският обелиск, който се намира пред седалището на организацията ФАО в Рим. Италианското правителство реши след 60 години, че ще върне обелиска на Етиопия тази година. Той е бил донесен в Италия в края на италианската кампания за колониални завоевания през 1937 г.
В края на май 2002 г. обелискът е засегнат от природна стихия:
Мълния откъсна върха на Аксумския обелиск в Рим
Рим, 28 май 2002 г. /БТА/ Прочутият Аксумски обелиск, изграден в чест на Савската царица в Аксум - на територията на съвременна Етиопия и пренесен през 1937 г. в Италия от Бенито Мусолини в хода на етиопската кампания, е пострадал от мълния, предадоха световните информационни агенции.
Точно в полунощ, когато над Вечния град се разразила силна буря, мълния е ударила гранитния обелиск, върхът му се е отчупил и е паднал на площад “Порта Капена”. Наоколо са се разлетели около 40 парчета, като най-голямото от тях е било с размер 90 см. Движението на автомобили по едната страна на улицата е било спряно.
На мястото на произшествието са пристигнали пожарникари, полицаи и карабинери. Пострадалият обелиск с височина 24 метра се охранява от силите на реда.
От 1945 г. Адис Абеба непрекъснато се опитва да си върне обратно обелиска, изнесен от страната като военен трофей по нареждане на Мусолини. Между Италия и Етиопия не един път са сключвани договори за “репатриране” на светинята, но досега тя така и не е била предадена на етиопските власти.
Известният Аксумдски обелиск (…) вече 65 години се издига в центъра на Рим, близо до античния хиподрум “Чирко Масимо”.
Операцията по връщането на стелата е трудна, изисква много специфични технически средства и финансиране. Финалната ѝ част започва в началото на април 2005 г.:
Обелискът от Аксум потегля към Етиопия
Адис Абеба, 5 април 2005 г. /БТА/ Прочутият обелиск от Аксум ще се завърне в Етиопия 64 години, след като бе откраднат от войските на Мусолини, съобщава АФП.
Първият елемент на обелиска ще напусне Рим утре с товарен самолет и ще бъде разтоварен на летището в Аксум в четвъртък сутринта. С други два полета ще бъдат пренесени останалите два елемента на обелиска, а трети самолет ще достави в Етиопия техническото оборудване, което ще бъде използвано при реконструкцията на монумента. (…)
Правителството на Силвио Берлускони пое няколко пъти ангажимента да върне обелиска, който се издигаше в италианската столица от 1937 г. Монументът бе демонтиран преди година, но оттогава стои в складовете на римска казарма.
Транспортирането на обелиска от Рим до Аксум ще струва седем милиона евро и финансирането на тази операция се поема изцяло от италианска страна. (…)
Сега етиопските историци се надяват да получат също и архивите от времето на императора Хайле Селасие и неговия самолет, конструиран през 1935 г., които също се намират в Рим.
***
Италия върна първия елемент на обелиска от Аксум на Етиопия
Аксум, 19 април 2005 г. /БТА/ Първият от трите елемента на обелиска от Аксум пристигна в града, откъдето беше откраднат от войските на Мусолини преди 68 години, предадоха Ройтерс и АФП.
Паметникът пристигна с руски транспортен самолет “Антонов 124”, защото той е достатъчно голям да поеме гранитните части. Самолетът се приземи на специално построена за целта писта. 60-тонният сегмент с дължина седем метра е защитен в метален контейнер. За свалянето му от самолета са били необходими четири часа.
Според етиопски инженер за първи път толкова голям паметник на културата се превозва със самолет. (…)
Първата част на монумента пристигна почти 60 години, след като Италия пое ангажимент да го върне. До 10 дена трябва да бъдат получени и останалите две части. (…)
***
Етиопия посрещна втория елемент на обелиска от Аксум
Адис Абеба, 22 април 2005 г. /БТА/ Вторият елемент от обелиска от Аксум пристигна днес в Етиопия, съобщи АП.
Първата част от монумента пристигна в Аксум, разположен на 850 километра от етиопската столица, във вторник - 68 години, след като Мусолини нареди на войските си да отнесат в Италия 1700-годишния исторически паметник, за да отбележат по този начин 15-годишнината от неговия поход към Рим.
Радостни етиопци посрещнаха руския транспортен самолет “Антонов”, с който бе пренесена 58-тонната горна част от гранитния монумент.
Етиопският премиер Мелес Зенауи и други висши държавни служители ще пристигнат в Аксум в понеделник, за да поставят началото на тържества по повод завръщането на обелиска от Аксум в родината му. Тогава в Етиопия ще бъде транспортирана и третата част от паметника.
Завръщането на високия 24-метра обелиск слага край на спор, започнал през 1947 г., когато Италия пое ангажимент да върне на Етиопия собствеността, заграбена в периода 1936-1941 г., когато нейните войски са били разположени в страната.
Краят на процеса по връщането е на 25 април преди 20 години:
Последният елемент от обелиска от Аксум бе върнат в Етиопия
Аксум, 25 април 2005 г. /БТА/ Последният от трите елемента от обелиска от Аксум пристигна в северната част на Етиопия, след като бе транспортиран с товарен самолет, съобщиха световните агенции. (…)
Това е най-големият монумент, който някога е бил превозван със самолет, оповести италианската фирма “Латанци”, заела се с осъществяване на операцията по връщането на обелиска в Етиопия. Със самолет “АН 124-100”, който кацна на летището в Аксум, бяха транспортирани върхът на обелиска с тегло около 52 тона и основата му.
Етиопският президент Гирма Уолде - Гиоргис и премиерът на страната Мелес Зенауи дойдоха да посрещнат 1700-годишния монумент от гранит, който се завръща в Етиопия. Това е страната на Савската царица и мястото на обелиска е именно тук, заяви президентът Гирма Уолде - Гиоргис. Никога не съм смятал, че ще доживея да видя завръщането му, допълни той.
Между доставянето на третия и втория елемент имаше интервал от два дни, а времето между връщането на втория и първия елемент бе също два дни. Трите елемента ще бъдат транспортирани с камиони до центъра в Аксум.
Датата за издигане на обелиска все още не е уточнена, но инсталирането му вероятно ще стане след сезона на дъждовете. (…)
Паралелно с връщането на паметника, се работи и по възстановяването му на място в Аксум:
Археолози откриха древни гробници в района, където ще бъде издигнат отново обелискът от Аксум
Лондон, 26 април 2005 г. /БТА/ Екипът на ЮНЕСКО, който подготвя повторното издигане на обелиска от Аксум в Етиопия, откри мрежа от гробници в района, където ще бъде поставен монумента, съобщи Би Би Си.
Със сложна апаратура за сканиране екипът откри некропол, използван от няколко династии, управлявали тези земи преди новата ера. Археологическият обект датира отпреди самия обелиск от Аксум. Той е бил открит под паркинг, построен през 1963 г. Някои от гробниците все още са непокътнати.
Археологическото селище е извън границите на района, включен в списъка на световното природно и културно наследство на ЮНЕСКО. Ако бъде разработен, той ще привлече повече туристи в Аксум. (…)
След връщането на стелата в родината ѝ, правителствата на Италия и Етиопия търсят ЮНЕСКО за последващото повторно издигане на паметника на място, сочи сайта на световната организация.
Веднага след завръщането му в Аксум, мултидисциплинарен екип от експерти на ЮНЕСКО започва да изучава обекта: историята, археологическите останки и осъществимостта на проекта за повторно издигане. През 2006 г. е изготвен подробен проект за повторното издигане на обелиска. Общият бюджет на проекта е 4,78 милиона щатски долара и е изцяло финансиран от италианското правителство, което също финансира демонтирането на Стела 2 в Рим и транспортирането ѝ до Аксум.
На 18 юни 2007 г. Центърът за световно наследство на ЮНЕСКО подписва договор със строителна компания за повторното издигане на Аксумския обелиск. Малко повече от година е необходимо за завършване на основната работа по проекта. Третият и последен блок от обелиска е монтиран успешно на 31 юли 2008 г. Церемонията по откриването на възстановения в Етиопия паметник е на 4 септември 2008 г.
/ДС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина