site.btaВиенският зоопарк получи двойка гигантски панди от Китай


Във виенския зоопарк „Шьонбрун“ се състоя празнична церемония по посрещане на нова двойка гигантски панди.
От 2003 година зоологическата градина в австрийската столица отглежда гигантски панди в рамките на научно сътрудничество с Китайската асоциация за опазване на дивата природа и е ангажирана с програмата за опазване на този застрашен вид. През юни 2024 година сътрудничеството беше продължено с още десет години.
На церемонията по посрещането федералният президент Александър Ван дер Белен определи гигантските панди като „символ на китайско-австрийското партньорство“ и благодари на Ли Хонгжун, заместник-председател на Общокитайското събрание на народните представители на Китайската народна република, за доверието и продължаването на сътрудничеството.
„Пристигането на новата двойка гигантски панди в Австрия е видим знак за дългогодишното партньорство в областта на научните изследвания между Австрия и Китай, което се ползва с доверие. Този проект съчетава опазването на видовете с научните изследвания, традицията с бъдещето и обединява хората от нашите две страни в духа на международното разбирателство“, каза федералният канцлер Кристиан Щокер.
От началото на това сътрудничество са постигнати значителни успехи в областта на опазването и размножаването на гигантските панди, научните изследвания, техническия обмен, обучението на специалисти и общественото образование. Това допринесе значително за опазването на световното биоразнообразие и за задълбочаване на приятелството между народите на двете страни.
През 80-те години на миналия век гигантските панди в естествената им среда в Китай са били около 1100. Благодарение на строгите мерки за опазване, предприети от китайското правителство, броят им в дивата природа се е увеличил до около 1900.
Двойката панди от първия период на сътрудничество беше преместена в Китай в средата на септември. Двете животни, които вече бяха на 24 и 25 години, се върнаха в родната си страна, за да прекарат там остатъка от живота си, както беше договорено от партньорите. Осемте месеца до днес бяха използвани за значително модернизиране и разширяване на района, предвиден за пандите. Преустройството на павилиона се оказа голямо предизвикателство за специалистите, тъй като се намира в бароковия център на зоопарка и е част от световното наследство на ЮНЕСКО.
(Снимката може да бъде използвана само като илюстрация към тази новина)
/НС/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина