site.btaУчени разкриха тайната зад заболяване, при което грип може да доведе до парализа


Учени от Великобритания са разкрили тайната зад заболяване, при което грип е довел до парализа, предаде Пи Ей Мидия/ДПА.
Семейството на мъж, останал парализиран в ранна детска възраст, след като се разболява от грип, изрази надежда за лечение, след като учените са открили, че дефектен ген може да е причина за рядкото заболяване.
Когато е на 2 години, Тимъти Бингъм прекарва леко грипоподобно заболяване, което го оставя неспособен да ходи. Три години по-късно, след друга инфекция, той остава парализиран и оттогава е в инвалидна количка.
Кейт Бингъм, майка на Тимъни, който сега е на 28 години, разказва: "Преди около 25 години Тим се разболя от грипоподобна инфекция и температура. Това, което изглеждаше като леко заболяване, имаше опустошителни последствия".
Днес младият мъж се нуждае от 24-часови грижи. Тим се затруднява да дъвче и да пие без чужда помощ. Той не може да се движи в леглото и трябва да бъде обръщан през нощта.
"Тими не може да извършва всички тези неща, които ние приемаме за даденост", казва майка му.
Рядкото заболяване е открито отново през 2011 г., когато 8-месечно момиченце, чието име не се споменава, остава неспособно да диша самостоятелно и е поставено на изкуствено дишане след лека дихателна инфекция.
Учените заподозират, че зад заболяването може да стои генетична причина, след като двамата братя на момиченцето претърпяват подобни тежки проблеми след леки инфекции.
Сега учени от Университета на Манчестър са открили генетичен механизъм, който стои зад тежките реакции към леки инфекции, наблюдавани при тези деца - изменения в ген, наречен RCC1.
Изследователите са установили, че 24 деца от 12 семейства от Великобритания, Турция, Чешката република, Германия, Иран, Индия, Саудитска Арабия, Кипър и Словакия имат изменения в същия ген.
В списание "Лансет Нюролъджи" (Lancet Neurology" изследователският екип описва как състоянието "имитира" синдрома на Гилен-Баре - рядко състояние, при което имунната система на човек атакува нервите, и "механично се припокрива" с моторно невронно заболяване.
Изследването, направено под ръководството на
професор Бил Нюман от Университета на Манчестър, показва, че "варианти в гена RCC1 са непозната досега причина за неврологично заболяване".
"До настоящото изследване се знаеше малко защо някои хора страдат от тежки неврологични увреждания, след като са прекарали лека инфекция като грип или стомашно разстройство. Резултатите от него предлагат обяснение на семействата и са първата стъпка към разработването на ефективно лечение", казва Нюман.
Приликата със синдрома на Гилен-Баре и със състояния като моторното невронно заболяване може да помогне на изследователите да ги проучат по-добре и да разберат защо някои хора са изложени на по-голям риск, както и кои лечения могат да бъдат ефективни, отбелязва професорът.
"Като майка на Тим откриването на ген, свързан с това, което се случи с него, означава всичко за мен. Толкова дълго живяхме в несигурност, без да имаме представа за цялостната картина. Този пробив ни дава надежда, не само на нас, но и на всички други хора, които години наред са чакали за отговори. Това е нещо, което ни помага да гледаме ", казва Кейт Бингъм.
Тя допълва, че се гордее колко силен е бил синът й през цялото време. Синът й сега дори си има приятелка, която е срещнал онлайн.
"Той доказва, че има живот отвъд увреждането", казва Кейт Бингъм.
Здравните власти в САЩ по-рано установиха, че синдромът на Гилен-Баре се появява при възрастни хора след ваксини срещу респираторно-синцитиален вирус.
/ХК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина