site.btaКавалер на Националната награда за млади таланти „13 века България“ в съвременното изкуство и наука е д-р Ивалина Трендафилова


Доктор Ивалина Трендафилова, специалист по нанонауки и нанотехнологии, е носителят на Националната награда "13 века България" за млади таланти в съвременното изкуство и наука на Националния дарителски фонд (НДФ). Призът, заедно с паричното му изражение от 5000 лв., беше връчен днес от заместник-министъра на културата Весела Кондакова на тържествена церемония в Балната зала на Двореца (Националната художествена галерия).
Д-р Ивалина Трендафилова благодари за високото признание и каза, че това за нея ще бъде стимул да продължи да се развива в посоката, която е избрала. В момента тя е на постдокторантска специализация (36 месеца) е в Университета в Намюр, Белгия, по програма BEWARE, съфинансирана от Marie Skłodowska-Curie Actions.
За наградата за млади таланти „13 века България“ в съвременното изкуство и наука за втора поредна година кандидатстваха български граждани на възраст до 35 години със завършено висше образование в сферата на изкуството и науката, които имат значими постижения в съответната област и са приети за следдипломна квалификация в акредитирани висши учебни заведения на територията на Европа (без България).
Отличието на Националния дарителски фонд „13 века България“ се присъжда от жури, чийто състав се пази в тайна до последния момент. На церемонията днес бяха обявени имената на членовете на тазгодишното жури: председател Весела Кондакова и членове акад. Васил Николов (археолог в Националния археологически институт на БАН), проф. д-р Адриана Богоева (зам.-ректор на Националната музикална академия), проф. д-р Пенко Господинов (НАТФИЗ) и проф. Станислав Памукчиев (Национална художествена академия).
Грамоти и графики на отличени през годините от Националния дарителски фонд художници бяха връчени и на останалите трима номинирани във второто издание на конкурса за млади таланти (представяме ги по азбучен ред): Ана Костова (художник, в момента работи втора магистратура в Университета за изящни изкуства „Мутезиус“, град Киел, Германия, в класа на проф. Антже Майевски), Виктория Желязкова (интердисциплинарен изследовател и фотограф, в момента прави магистратура във Факултета по социални науки на Масариковия университет, Бърно, Чехия) и Делян Балев (международни отношения, учи във Виена за магистър по „Културни различия и транснационални процеси“).
И тримата номинирани подчертаха значението на признанието за бъдещата им мотивация за успех в избрания път. „Пътят понякога се променя, важното е да продължаваме напред“, каза Виктория Желязкова.
Изпълнителният директор на Фонда Слава Иванова пожела на финалистите във второто издание на конкурса един ден да се върнат и да работят за България – така, както са правили нашите предци.
Основната цел на инициативата на Фонда е да бъдат финансово и морално подкрепени най-добрите в конкурса за следдипломната им квалификация в европейски висши учебни заведения – не само победителя, а и всички номинирани. За това помага и съпровождащата конкурса кампания „Подкрепи таланта – дари“.
/ТС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text