site.bta"Българското кемпер общество" настоява в становище за окончателно оттегляне на проекта за Наредба за къмпиране


От "Българското кемпер общество" внесоха на 21 юли (понеделник) становище, с което заявяват категорично несъгласие с публикувания за обществено обсъждане проект на Наредба по чл. 10а от Закона за устройството на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК) за временно разполагане на палатки, кемпери и каравани. От сдружението настояват и за окончателно оттегляне на наредбата, съобщиха за медиите от "Българското кемпер общество".
Според тях проектът е ретрограден и припомнят, че "същите опити за забрана на къмпирането през наредба бяха направени преди десет години и срещнаха тежък граждански отпор". Те определят проектонаредбата и за формалистичен и неадекватен спрямо реалността и европейските практики.
По думите им нормата ще доведе до фактическа забрана на къмпирането, нулева регулация в страната, административен хаос и ненужни бариери, концентрация на туристи в частни малобройни къмпинги, работещи без законова рамка и без места за палатки, корупционни практики, насочване на българските къмпиращи към съседни страни.
Основните критики на "Българското кемпер общество" спрямо проекта на наредба са три. На първо място текстовете "отхвърлят ключови предложения като 72-часова опция за свободно къмпиране, дигитална платформа и стимули за нови места". Второ – "отказ от уведомителен режим, който е стандарт в много европейски държави". От сдружението критикуват "подмяната на контрола със санкции и рестрикции".
"Българското кемпер общество" настояват за уведомителен режим за създаване на места за къмпиране, 72-часова възможност за малки лагери, централизирана платформа (електронно приложение за къмпиране, чрез което да се заплаща такса "смет”), национална програма за кемпер-стопове и ясни екологични правила по модела No Trace Camping ("Забранено за къмпингуване").
Проектът на наредбата беше публикуван за обсъждане в Портала за обществени консултации на 1 юли. Местата за временно разполагане не се категоризират като къмпинги по смисъла на Закона за туризма. Те могат да се обособяват за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани в поземлени имоти или в части от тях, собственост на държавата, на общините, на частни физически или юридически лица, в горски територии или в земеделски земи, както и в незастроени имоти, включени в границите на урбанизирани територии, без промяна на предназначението им, се предвижда в проекта на наредба.
Обособяването на местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани се разрешава със заповед от кмета на общината за срок до 3 години във времевия период от 1 май до 30 септември, предвижда проектът на Наредба.
В началото на юли "Българското кемпер общество" обяви, че се подготвя за протести в знак на несъгласие с проектонаредбата.
/ИЦ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина