site.btaВ Лион ще пресъздадем един от българските обичаи – седянка, каза пред БТА Дафинка Стоянова, диригент на хор „Българска роза“ в Мюнхен


Народен хор „Българска роза“ в Мюнхен, Германия, ще участва в десетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, който тази година е под надслов „Събрали ми се, събрали“ и ще се състои на 6, 7 и 8 юни в Двореца на спорта в Лион, Франция.
Първото ни участие в събора „На мегдана на другата България“ беше през 2019 година в Испания. След това участвахме в изданията в Милано през 2022 година и в Прага през 2023 година. За тазгодишния събор в Лион подготвяме нещо ново, нетипично за нас. Ще пресъздадем един от българските обичаи - седянка. Това посочи в интервю за рубриката „БГ Свят“ на БТА Дафинка Стоянова, която е диригент и съосновател на хор „Българска роза“ в Мюнхен.
„За целта започнахме да разучаваме автентични седенкарски песни от с. Калугерово, област Пазарджик. Идеята е да се покаже автентичният фолклор и да се запази за поколенията. Ще се опитаме, доколкото ни е възможно, да пресъздадем седянката такава, каквато е била. Изисква се не само певческо умение, но и артистичност, актьорско майсторство. Не е лесно, но мисля, че ще се справим достойно. Момичетата и момчетата са доста въодушевени. Всеки един си има своята роля и се справят чудесно на репетициите“, добави тя.
Пред БТА Стоянова разказа и повече за историята на хора, който е основан от нея и от съпруга ѝ - гайдаря Стоян Стоянов.
По думите ѝ първата репетиция на хора е била на 20 май 2015 година, затова от „Българска роза“ приемат тази дата за рождена. На 22 юни тази година в Мюнхен ще се състои юбилеен концерт на певческата формация по случай десет години от основаването ѝ.
„Малко след установяването ни в Мюнхен (ноември 2014 година) аз и съпругът ми узнахме за съществуването на състав за български народни танци в града („Лазарка“). В този момент в главата ми се роди идеята за създаване на хор, за да можем след време да направим ансамбъл за народни песни и танци. Тази идея се роди заради любовта ни към народната музика и опита, който имаме като изпълнители в ансамбли и диригенти. Успяхме да се свържем с ръководителя на танцовия състав Пламен Петков, а също и с основателя на състава Белчо Станев. И двамата приеха радушно нашето предложение. Със съдействието на Пламен Петков, който живее в Мюнхен повече от 20 години, започнахме да пускаме обяви за набиране на жени и мъже, желаещи да пеят български народни песни. И така на 20 май 2015 г. беше първата репетиция“, разказа Стоянова.
Тя добави, че на първата репетиция са дошли пет-шест души.
Започнахме с малко теория, постановка на гласа, дишане, разпяване и с народни песни, които са известни и лесни за изпълнение, допълни диригентката на хора.
По думите ѝ всички хористи в „Българска роза“ - бивши и настоящи, са самодейци.
„Повечето от тях никога не бяха пели в хор, да не говорим за народно пеене. Единици са тези, които познават и четат ноти. С някои трябваше да работим допълнително. Но с повече усилие, търпение и желание всичко се постига. Всеки един, желаещ да бъде част от нашето голямо семейство, е добре дошъл“, посочи тя.
Дафинка Стоянова сподели, че до 2019 година се оформя стабилен хор от около 30 души, мъже и жени, основно българи.
„Имаме си и едно немско цвете - Бригите. Тя е една от основателите на хора, която продължава да пее и до днес. В началото ѝ давахме текстовете на песните, написани на латиница. Сега вече чете на кирилица спокойно. По време на и след пандемията някои от нас се върнаха в България, други се задомиха и са с малки деца. Затова към момента сме само 15 активно участващи момичета, на възраст между 34 и 70 г.“, добави тя.
Стоянова поясни, че хор „Българска роза“ изпълнява само български народни песни.
„В началото бяха само едногласни, а впоследствие и двугласни. Сега в нашия репертоар присъстват 3 и 4-гласни обработки за народен хор, една от които е известната „Полегнала е Тодора“ - обр. Филип Кутев. Изпълняваме както акапелни песни, така и хороводни с инструментал“, посочи в заключение диригентката на хора.
Между април и юни БТА ще представи участниците в десетия пътуващ събор „На мегдана на другата България“. Събитието се организира от и за любителски фолклорни състави, творящи извън границите на България. Инициатор на събора е група „От извора“ в Лион, която организира както първото издание през 2015 година, така и настоящото. През годините „На мегдана на другата България“ се е състоял в Монпелие, Франция (2016 г.); Гандия - Валенсия, Испания (2017 г.); Милано, Италия (2018 г.); Бенидорм, Испания (2019 г.); Верона, Италия (2020 г.); Копенхаген, Дания (2022 г.); Прага, Чехия (2023 г.); Палма де Майорка, Испания (2024 г.)
/ЙК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина