site.btaМирислава Турбич: „На хорото“ в Грац е повече от танцова формация, тя е жив спомен за България


Фолклорна група „На хорото“ в Грац, Австрия, ще участва в десетото издание на пътуващия събор „На мегдана на другата България“, който тази година е под надслов „Събрали ми се, събрали“ и ще се състои на 6, 7 и 8 юни в Двореца на спорта в Лион, Франция.
Танцовата група „На хорото“ в Грац, Австрия, е „много повече от танцова формация – тя е общност, семейство, и жив спомен за България“, коментира за рубриката „БГ Свят“ на БТА основателката на състава Мирислава Турбич.
Създадена „с обич и ентусиазъм“ през 2012 година, групата днес обединява над 50 танцьори – „от 5 до 105 години! За нас възрастта и нивото на опит не са от значение – важното е да се хванем за ръце и да усетим пулса на българското хоро заедно“, коментира Турбич.
Тя разказа, че първите стъпки на формацията били скромни – „в училищни зали, с безплатни уроци и огромно желание“. С времето групата пораснала, наела по-голяма зала и започнала „още по-усърдно“ да съхранява и предава българската традиция.
„След първото ни участие на събора в Прага с моята майка регистрирахме сдружение и започнахме още по-активно да се включваме в събития и фестивали основно в Щирия, Австрия“, обясни Мирислава Турбич и добави: „Танцували сме на различни сцени, а всяко участие оставя отпечатък в сърцето ни – защото с танца не просто показваме движения, а разказваме истории“.
Турбич сподели, че за нея една от най-специалните хореографии е „Нестинарка“, представена на фестивала „На мегдана“ в Майорка 2024 г.: „Вдъхновена от моето родно село Дюлево, този танц носеше духа на Странджа, съпровождан от жива огнена музика и ритуал. А носиите – ушити с любов от моята 88-годишна баба – превърнаха всяко движение в поклон към традицията“.
Мирислава Турбич определя репертоара на групата „На хорото“ като „шарен“, каквато според нея е и България.
„Танцуваме хореографии и хора от всички етнографски области. В момента подготвяме нещо специално за тазгодишния мегдан – добруджански танц, в който ще ожънем жито, ще замесим хляб и ще го поднесем на публиката – като символ на живота, обичта и гостоприемството“, обяви тя.
„Не спираме да се развиваме. Освен че участваме ежегодно в чествания на Трети март съвместно с българското училище в Грац, през април 2025 сбъднахме една мечта – организирахме първата „Вечер на българския фолклор в Австрия“ в Либох, Щирия. Сцената събра български фолклорни групи и хорове от цяла Австрия, а специални гости бяха посланикът на България и директорът на Агенцията за българите в чужбина, както и кметът на Либох. Вечерта бе празник на българския дух – и начало на нова традиция. Надявам се това обединение в Австрия да продължи и по-често да танцуваме на една сцена с българските групи“, коментира още Турбич.
От 2025 година Фолклорна група „На хорото“ в Грац е пълноправен член на Асоциацията на фолклорните ансамбли в чужбина – ново начало, „нова отговорност и нова надежда, че с музика, танц и сърце ще пазим България жива – където и да сме“.
Между април и юни БТА ще представи участниците в десетия пътуващ събор „На мегдана на другата България“. Събитието се организира от и за любителски фолклорни състави, творящи извън границите на България. Инициатор на събора е група „От извора“ в Лион, която организира както първото издание през 2015 година, така и настоящото. През годините „На мегдана на другата България“ се е състоял в Монпелие, Франция (2016 г.); Гандия - Валенсия, Испания (2017 г.); Милано, Италия (2018 г.); Бенидорм, Испания (2019 г.); Верона, Италия (2020 г.); Копенхаген, Дания (2022 г.); Прага, Чехия (2023 г.); Палма де Майорка, Испания (2024 г.).
/ИКВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина