site.btaЩе извлече ли уроци американското правителство от тежкото наводнение в Тексас


Повече от 170 души все още са в неизвестност, след като внезапно наводнение опустоши централната част щата Тексас, причинявайки смъртта на най-малко 129 души по информация на местните правоохранителни органи и губернатора на щата Грег Абът, цитирани от „Си Би Ес Нюз“. Междувременно продължават спасителните операции и разчистването на отломките след катастрофалната буря на 4 юли, която доведе до бързо покачване на нивото на водата в река Гуадалупе.
В най-тежко засегнатия окръг Кер са в неизвестност 161 души, съобщиха властите. Окръгът се намира в уязвима на наводнения област западно от столицата на щата Остин. Най-малко 10 души са в неизвестност в други части на щата.
Властите в окръг Кер потвърдиха, че там са загинали най-малко 96 души, посочва „Си Би Ес нюз“. В „Мистик“, летен лагер за момичета с бунгала край брега на реката близо до град Хънт, са загинали най-малко 27 деца и служители. Някои от оцелелите разказват, че се събудили посред нощ от водата, която нахлувала през прозорците на бунгалата.
Мащабът на бедствието, както и фактът, че големи наводнения са често явление в тази част на Тексас, повдигна въпроси дали е можело да се направи повече, за да бъдат предупредени хората, намиращи се на пътя на наводнението, пише в. „Тексас трибюн“.
Местните и щатските власти бързо посочиха, че метеорологичните прогнози не са прогнозирали точно интензивността на валежите, отбелязва изданието. Междувременно някои синоптици предположиха, че местните власти и ръководството на лагера са могли да предприемат повече действия, предвид очевидния риск от наводнение при лошо време.
„Потресаващата катастрофа, която се случи в Централен Тексас, е една трагедия от най-лошия вид, защото както изглежда, че евакуация и други проактивни мерки са можели да бъдат предприети, за да се намали рискът от жертви, ако ръководителите на засегнатите лагери и местните власти се бяха вслушали в предупрежденията на правителството и на частните метеорологични компании“, смята главният метеоролог на метеорологичната компания „АкюУедър“ (AccuWeather), Джонатан Портър.
Ръководителят на Отдела за управление на извънредни ситуации в Тексас Ним Кид казва, че прогнозите на Националната метеорологична служба (НМС) на САЩ седмица преди бедствието са предвиждали само 15 сантиметра дъжд. „Те не предвидиха количеството дъжд, което видяхме“, заяви Кид.
Съдията от окръг Кер Роб Кели също подкрепи доводите на Кид. В отговор на въпрос защо лагерите по брега на река Гуадалупе не са били евакуирани, Кели заяви пред репортери, че ръководството на окръга „е нямало причина да вярва, че ще се случи нещо подобно на това, което се случи тук“.
Въпреки това, предупреждения за опасност от внезапни наводнения бяха издадени часове преди водите да достигнат най-високото си ниво, отбелязва „Тексас трибюн“.
Дъждът започна да вали около полунощ, а първото предупреждение за опасност от внезапно наводнение беше издадено от НМС в 01:14 часа местно време в сутринта на трагедията, казва метеорологът от офиса на НМС в Остин Боб Фогарти. Това предупреждение трябваше да предизвика реакция от местните служби за управление на извънредни ситуации и местните медии, които да разпространят информацията сред хората, изложени на опасност, както и от системата за аварийно предупреждение, която излъчва предупреждения по телевизията и радиото, посочва Фогарти.
Наводнението се случи на фона на опасения относно рязкото намаляване на броя на служителите в НМС, след като администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп уволни стотици метеоролози тази година като част от съкращенията на Илон Мъск в държавната администрация, пише тексаският вестник. Метеорологът, отговарящ за координацията на предупрежденията в офиса на НМС в Остин, например обяви през април, че се пенсионира по-рано поради съкращения на финансирането на организацията, което доведе до спекулации, че недостига на служители на място може да е повлиял на реакцията на синоптиците.
Министърът на вътрешната сигурност на САЩ Кристи Ноум защити реакцията на властите и по специално на Федералната агенция за справяне с извънредни ситуации (ФАСИС) на смъртоносното наводнение Тексас, като заяви, че подчинената ѝ агенция е действала бързо и че властите в Тексас са похвалили действията на администрацията, посочва Ройтерс. Ноум отрече, че меморандумът, който е издала през юни, изискващ тя лично да одобрява разходите на ФАСИС на стойност над 100 000 долара, е довел до забавяне на действията на агенцията. „Тези твърдения са абсолютно неверни“, настоя тя. „Само час-два след наводненията разполагахме с ресурси от Министерството на вътрешната сигурност“, добави Ноум.
След встъпването си в длъжност през януари президентът Тръмп предложи администрацията му да премахне ФАСИС , отбелязва Ройтерс. Президентът републиканец заяви, че агенцията не е успяла да се справи с предишни бедствия и че федералната помощ може да се предоставя директно на щатите. Напоследък, в разгара на ураганния сезон в САЩ, Тръмп и неговите висши служители започваха да намекват, че агенцията може да бъде реформирана.
След наводненията в Тексас бивш служител на ФАСИС заяви, че Ноум сега трябва да одобрява отпускането на ресурси, които преди това са били разпределяни по-бързо, включително за полицейски служители за охрана на засегнатите от бедствието зони и за екипи с триони за разчистване на отломките по пътищата, коментира Ройтерс.
Учени смятат, че екстремните наводнения стават все по-чести, тъй като климатичните промени създават по-топли и влажни климатични условия в Тексас и други части на САЩ, посочва агенцията.
Официалната платформа на Републиканската партия в Тексас обаче е категорично ясна – партията предлага да бъде премахната Федералната агенция за опазване на околната среда, подкрепя обозначаването на въглеродния диоксид като „незамърсяващо вещество“ и се противопоставя на това, което нарича „инициативи за „климатичните промени“, които пречат на легитимните бизнес интереси и използването на частна собственост“, пише в „Гардиън“.
Абът и други високопоставени републиканци от Тексас са откровено скептично настроени по отношение на науката за климатичната криза, посочва изданието. През 2022 г., когато Далас беше засегнат от големи наводнения, репортерите се опитаха, но не успяха да накарат губернатора дори да произнесе думите „климатични промени“.
„Републиканците в Тексас все повече се противопоставят на идеята, че климатичните промени са причинени от човека и смятат, че поради това не можем да направим нищо по въпроса“, казва Келвин Джилсън, политолог от Южния методистки университет в Далас. „Те считат, че справянето с климатичните проблеми би изисквало повишаване на данъците, повече регулации, повече разходи – а като партия на малкото правителство и дерегулацията, те не искат да се занимават с това“, добавя той.
Според Андрю Деслър, професор, специализиращ изследване на атмосферните явления в Тексаския университет, този повтарящ се цикъл от екологични бедствия, последван от оскъдна подготовка за бъдещи събития, не е случаен. „Ръководителите на Тексас са готови да похарчат много пари за възстановяване от бедствия, но биха похарчили много малко, за да се опитат да избегнат следващото бедствие“, посочва той.
Такава липса на предвидливост би била по-малко сериозна, ако Тексас не беше, буквално и метафорично, в окото на бурята, коментира „Гардиън“. Дългата брегова линия на щата в Мексиканския залив го прави уязвим към урагани и повишаване на морското равнище. Разположението му южната част на САЩ го прави все по-горещ. Западната част на щата се намира в пустинния югозападен регион, който е податлив на суши, а централната му част е наричана „алеята на внезапните наводнения“.
Роб Кели, представител на местната власт в окръг Кер, казва, че в миналото е било обмисляно разработване на системи за ранно предупреждение, но в крайна сметка не са били предприети никакви мерки поради високата цена. „Данъкоплатците не биха искали да платят за това“, заяви той в интервю за вестник „Ню Йорк Таймс“.
Уес Вирдел, официален представител от Републиканската партия, чийто избирателен район в Тексас обхваща голяма част от опустошената от наводнението зона, казва, че неотдавна е гласувал против законопроект за създаване на система за сирени за предупреждение. Три дни след трагедията в окръг Кер той казва пред „Тексас трибюн“, че преживените от него скръб и страдание са разклатили увереността му в това решение. „Мога да ви кажа, че с оглед на това, което е необходимо, за да се справим с подобно бедствие, сега вероятно бих гласувал по друг начин“, заключава той.
/ГГ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина