site.btaПловдивската библиотека представи проекта „От Аз-буки до изкуствения интелект“


Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив представи проекта „От Аз-буки до изкуствения интелект“ – една иновативна инициатива на млад екип от библиотеката, която съчетава литературата, визуалното изкуство и изкуствения интелект, за да създаде уникално културно и образователно преживяване.
Проектът се реализира в периода април – октомври 2025 г. и е финансиран от Общинска фондация „Пловдив 2019“. Това е проект свързан с културната програма на библиотеката и е подготвен, написан и осъществен от по-младите колеги, каза при представянето директорът на НБ „Иван Вазов“- Пловдив Димитър Минев.
По време на реализацията на проекта ще бъдат организирани различни събития, които съчетават традиционните форми на изкуството с модерните технологии и същевременно представят платформа за изразяване и участие на хора в неравностойно положение и деца от Комплекса за социални услуги „Свети Георги“ в Пловдив, който се управлява от Неправителствената организация (НПО) „Соник старт“. Събитията в проекта представи ръководителят Лила Власакова. За всяко събитие ще се изработва отделен плакат и от фонда на библиотеката ще бъдат изваждани различни тематични материали. И ще се организират общо осем работилници за различни техники за рисуване акварел, темпера, въглен, сух пастел, колаж и смесена техника, в които ще участват потребители на Комплекса за социални услуги „Свети Георги“.
Днес ще се проведе първото събитие и това е калиграфска работилница, в която ще бъдат представени основните калиграфски материали и включените шрифтове, а всеки участник ще изработи своя поздравителна картичка на тема Великден, каза Власакова. Следващото събитие е на 22 април „Цианотипия“, това е т нар. безкамерна фотография. Събитието ще запознае участниците с техниката за създаване на цианотипно фотографско копие. Предвидена е още изложба и лекция „Представяне и демонстриране на метода Зентенгъл“, релаксиращ метод за творене на красиви произведения чрез рисуване на структурни и повтарящи се модели, от линии, дъги, ес-образни форми, кръгове и елипси вплетени в плетеници. В проекта е предвидена изложба "Илюстрация на детски книги. Радост, тъга и надежда“, като към нея ще има и творческо ателие за деца от 10 до 15 години, в което ще се наблегне на въпроса защо илюстрацията на детската книга е толкова важно. Едно значимите събития в проекта „Литературен куиз“ бе представено от Цветан Бакърджиев. Той е организатор на куизи в НБ „Иван Вазов“, като основната идея е да се популяризира богатия литературен фонд на библиотеката. Куизът ще е двуезичен на български и английски език и ще се проведен на 3 юни. На 18 септември ще е събитието „Технологии и традиции, дигитализация в действие“, което ще представи процеса на дигитализация на ценни културно-исторически документи от фонда на библиотеката, дигиталната библиотека и как да се използват наличните в нея ресурси. За 15 октомври е предвидена демонстрация и лекция на Кристина Михайлова, отговаряща за визуалната идентичност на проекта, на тема „Генериране на идеи с изкуствен интелект от текст до изображение“.
Проектът „От Аз-буки до изкуствения интелект“ приключва през октомври с една обща заключителна изложба с творбите направени по време на различните работилници, реализирани в рамките на проекта. Той ще бъде реализиран от екип специалисти от НБ „Иван Вазов“ - Пловдив, както и на изтъкнати външни специалисти в областта на изобразителните изкуства по Отворена покана „Фестивали и големи събития“ към Общинска фондация „Пловдив 2019“, като част от официалната програма на Пловдив – Европейска столица на културата.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина