site.btaЗапочва отчуждаването на част от частен имот за изграждане на съоръжения за газовата връзка със Сърбия
Министърът на регионалното развитие и благоустройството, на основание чл. 34 а, ал. 3 от Закона за държавната собственост (ЗДС) обяви, че е започнала процедура по отчуждаване на част от имот - частна собственост, за държавна нужда за изграждане на площадката на Пусково-приемна станция (ППС) и Газо-измервателна станция (ГИС) "Калотина" и автомобилен път към ППС и ГИС "Калотина" от обект "Междусистемна газова връзка България - Сърбия", съобщи министерството на интернет страницата си.
С Решение № 111 на Министерския съвет от 15 февруари 2013 г. проектът за изграждане на междусистемната газова връзка България - Сърбия е обявен за национален обект по смисъла на § 1 от Допълнителните разпоредби на ЗДС и за обект с национално значение по смисъла на § 5, т. 62 от Допълнителните разпоредби на Закона за устройство на територията.
Финансирането на процедурата по отчуждаване на частта от имота, който е частна собственост, се осигурява от "Булгартрансгаз" ЕАД.
В събота,18 март, служебният министър на енергетиката Росен Христов по време на проверката на напредъка на дейностите за изграждане на междусистемната газова връзка в района на село Доброславци заяви, че по график пускането на газовата връзка България - Сърбия ще бъде през октомври. По думите му проектът напредва в график, дори има леко изпреварване. "Абсолютно сигурни сме, че проектът ще бъде завършен навреме от българска страна, както и в рамките на бюджета", допълни министърът. Той посочи, че 1,8 млрд. куб. метра годишно е капацитетът на газовата връзка. Тръбата ще бъде дълга почти 170 километра, 62 км от които са на територията на България. Интерконекторът тръгва от Нови Искър и ще се включва в сръбската газопреносна мрежа при Ниш.
/СС/
news.modal.header
news.modal.text