site.btaС пътеводител и творчески конкурси Община Тунджа стимулира хора да посетят всичките 44 села на нейна територия


С туристическа книжка „Пътеводител на община Тунджа” едноименната община в Ямболско провокира интерес към посещение на всичките 44 населени места, от които е съставена. Допълнителен стимул дават и обявени конкурси за фотография, литературни творби и рисунки, срокът за представянето на които е 31 декември.
По думите на кмета Станчо Ставрев, целта на издадения пътеводител е жителите и гостите на общината да посетят всяко едно населено място, да съберат печати от кметствата и да се запознаят отблизо с уникалността на Тунджа.
Всяко от селата е представено на отделна страница със снимки, илюстриращи характерните му забележителности - църкви, читалища, природни феномени и исторически обекти. На една от последните страници притежателят на всяка книжка трябва да попълни имената си и данни за контакт. От Общината предвиждат награди за онези, които първи представят всички събрани печати.
Желаещите да се включат в подобно пътуване могат да получат безплатно пътеводителя от Информационния център „На гости на Тунджа”, който отвори врати през април т.г., съобщават от местната администрация.
В допълнение, от Община Тунджа очакват до края на годината при тях да постъпят фотографии, рисунки и литературни творби (стихотворения, есета, пътеписи и др.), вдъхновени от посещения в населените места. Най-добрите от тях, селектирани от жури, ще бъдат включени в албум, който ще бъде представен на празника на общината - 22 април, идната година.
Община Тунджа е сред редките изключения в страната, които като административни единици са съставени само от села. Те са разположени около областния център Ямбол (който е град община). Със своите над 1200 квадратни километра Тунджа се смята за четвъртата по площ у нас сред Сливен, Столичната община и Добричка (също съставена само от села, около град Добрич).
По-популярните обекти на територията на община Тунджа са Археологическият резерват „Тракийски и античен град „Кабиле” край едноименното село, както и близкият девически манастир „Рождество на Пресвета Богородица”. До с. Каравелово могат да се видят останки от средновековния пограничен вал „Еркесия”.
Сред природните богатства са Бакаджишките възвишения с манастира „Св. Спас” и първият построен у нас храм „Св. Александър Невски“. В северната част на общината е местността „Ормана”, позната на изкушените от лова. На юг са Манастирските възвишения и резерватът „Горна Топчия” в гората край с. Коневец. По цялото протежение на територията минава река Тунджа с притегателни места за риболов или разходка с лодка.
Сред особеностите на общината са и многобройните фолклорни празници и събори, организирани целогодишно, както и традиционните кукерски игри.
/АБ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина