site.btaБългарският Червен кръст и Държавната агенция за бежанците подписаха Споразумение за сътрудничество


Българският Червен кръст (БЧК) и Държавната агенция за бежанците (ДАБ) при Министерския съвет (МС) подписаха Споразумение за сътрудничество, съобщиха от пресцентъра на БЧК.
С документа се затвърждава дългогодишното партньорство между двете институции в подкрепа на хората, търсещи и получили международна закрила в България. Във връзка с новия Пакт за миграция и убежище на Европейския съюз, който подчертава важността на солидарността, споделената отговорност и устойчивото управление на миграционните процеси, подписаният документ представлява ключова стъпка към засилена координация и ефективни съвместни действия в полза на най-уязвимите групи, се посочва в съобщението.
Споразумението предвижда сътрудничество в стратегически направления, включително предоставяне на хуманитарна помощ, психосоциална подкрепа, насърчаване на социалната интеграция, достъп до здравна информация, както и действия в извънредни ситуации, свързани с миграционен натиск или хуманитарни кризи.
С подписването на това споразумение разширяваме обхвата на нашето дългогодишно сътрудничество и даваме ясен знак за ангажимента си към хората в нужда, каза председателят на БЧК Христо Григоров. По думите му, за БЧК партньорството с институциите е от съществено значение за устойчивото развитие на социалната и хуманитарната подкрепа.
Сътрудничеството с БЧК е гаранция за качествена и навременна подкрепа към бежанците, каза председателят на ДАБ Мариана Тошева. По думите ѝ, споразумението е основа за съвместни действия в духа на европейските ценности и солидарност.
Официалното подписване на споразумението се състоя в сградата на ДАБ, в присъствието и на заместник-председателите на ДАБ Янита Манолова и Димитър Киров, генералния директор на БЧК проф. Красимир Гигов и заместник-генералния директор д-р Надежда Тодоровска.
БТА припомня, че в доклада на Националния превантивен механизъм към Омбудсмана за 2024 г. се посочва, че подадените молби за закрила през миналата година към ДАБ са 12 250, като от тях 56 кандидати са получили статут на бежанец, 4895 - хуманитарен статут, 3140 - отказ, а 7301 производства са били прекратени. Според статистически данни на ДАБ при МС, за периода 1 януари - 31 декември 2024 г., подадените молби за закрила от непридружени малолетни и непълнолетни са 2601, от които 234 са малолетни, 717 деца са на възраст между 14-15 години, 1650 деца са на възраст между 16-17 години. Сред държавите, от които са подадени най-много молби за закрила, са Сирия, Афганистан, Мароко, Египет и Ирак.
/АБ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина