site.btaВ България започва кампания „Пътека на знанието“, за да припомни симптомите и рисковите фактори, които водят до инсулт


В България започва кампания „Пътека на знанието“, припомняща симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт. Това съобщиха от Асоциацията по инсулт и афазия. Кампанията е по повод днешния Европейски ден на информираност за инсулта.
Инициативата ще се състои в София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Русе, Благоевград, Плевен, Стара Загора, Габрово, Ловеч, Шумен, Силистра, Свищов, Враца, Видин, Перник, Крумовград. За първи път към Националната кампания ще се присъединят и български задгранични общности в Лондон и Прага, допълниха от асоциацията.
"Пътека на знанието" е седемметрова инсталация за учене чрез преживяване, която дава на преминаващите я хора основни познания за инсулта - форми на проявление, рискови фактори, препоръки за контрол на рисковите фактори, симптоми и правилно поведение при установяването им. Пътеките са и символично начало на пътя към превенция на инсулта в България.
В рамките на кампанията за превенция на инсулта в София предстои лекция пред учениците в Националната гимназия за древни езици и култури, а от общините ще разпространят сред общинските служители информационни материали.
В столичната Университетска многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) „Св. Анна“ – партньори в инициативата, ще бъде изградена „Пътека на знанието“, млади лекари от Клиниката по нервни болести към лечебното заведение ще се включат в разяснителната кампания и ще отговарят на въпроси на пациентите, както и на всички, които се интересуват от профилактиката и лечението на инсулт, съобщиха от болницата.
В Пловдив „Пътека на знанието“ ще има във фирма „Санторелли“, а на 15 май е планирана лекция пред работещите в предприятието за превенцията на инсулт.
Университетската болница за активно лечение "Света Марина" – Варна и Медицинският университет във Варна, заедно с Община Варна, ще поставят началото на инициативата за преминаването през „Пътеката на знанието“. Преминаването през Пътеката в Бургас ще бъде организирано със съдействието на Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) "Сърце и мозък". В Плевен партньор на кампанията е екипът на плевенската МБАЛ "Сърце и мозък".
Предвидено е ръководството на Община Велико Търново, съвместно с екипа на Многопрофилната областна болница за активно лечение да организира преминаването на „Пътеката на знанието“ от жителите и гостите на града, както и провеждане на инструктаж на общински служители. Английската гимназия в Русе ще бъде домакин на „Пътеката на знанието“, включвайки се за първи път в национална кампания на асоциацията. УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ – Стара Загора ще бъде домакин на инициативата, обръщайки внимание и на необходимостта от финансиране за изграждане на високотехнологичен център за лечение на инсулт. В инициативата ще се включат и от община Благоевград и Югозападния университет "Неофит Рилски", за да преведат жителите и гостите на града през „Пътеката на знанието“. Ръководството на МБАЛ-Силистра, заедно с представители от общината, ще проведат акция за превенция на инсулта с „Пътеката на знанието“. От Община Свищов и от Центъра за рехабилитация за лица с увреждания ще организират преминаването на граждани, гости, студенти и ученици през „Пътеката на знанието“.
Ръководството на Община Смолян и Регионалната здравна инспекция-Смолян ще осигурят гостуването на „Пътеката на знанието“ за първи път в областта. В Шумен също ще бъде осигурена възможност за преминаване по „Пътеката на знанието“ за инсулт. В Габрово общинската администрация ще съчетае инициативата с годишнината на града и ще призове гражданите да усвоят професията „Медицински специалист“
„Пътека на знанието“ в Ловеч ще бъде разположена пред сградата на общината. Във Враца Пътеката ще бъде достъпна за жителите и гостите на града, а след кампанията ще гостува на всички училища в общината. Във Видин, в Хасково и Крумовград също се предвижда да има „Пътека на знанието“.
Посолството на България в Лондон, Великобритания ще бъде домакин на събитие за превенция на инсулта, а домакин на „Пътеката на знанието“ в Прага, Чехия ще бъде българското училище "Д-р Петър Берон", на 17 май.
В България на всеки 10 минути един човек получава инсулт, каза доц. Росен Калпачки, началник на Клиниката по нервни болести в столичната болница „Св. Анна“. През април, в интервю за БТА инж. Екатерина Асенова, директор на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“, каза, че през последните години се е увеличил броят на нетравматичните смъртни злополуки на работното място - инфаркти и инсулти.
/РИ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина